Ekonomi

Ekonomi

 • Në 9 muaj 1040 leje ndërtimi, Tirana numrin më të lartë! Lejet e ndërtimit janar-shtator kushtuan 72.2 miliardë lekë

  Ka fuqi paguese dhe nuk i kthen kredinë sovrane, pr/ligji: Kredimarrësit i bllokohen llogaritë dhe i sekuestrohet shuma e papaguar

  69 km e gjatë, me 6 tunele dhe 4 ura! Ndërtimi i Rrugës së Arbrit kushton 40.3 miliardë lekë, nga 4 orë Tiranë-Peshkopi do të përshkohet në rreth 2 orë

  Shqipëria drejt tatimit të të ardhurave nga kapitalet? PS rrëzoi propozimin e Braçes, ekspertët: Do rriste buxhetin

  2 vite nga tërmeti, 1400 familje futen në shtëpitë e reja! U premtua të mbyllej në 2020, rindërtimi përfundon në 2022

  Eduard Zaloshnja: Aftësia e shlyerjes së borxhit publik, Shqipëria e fundit në rajon

  Kush humbi e kush fitoi me paketën e re fiskale! Taksat, akciza dhe tatimi mbi pagat, çfarë u ndryshua

  Hekurudha Durrës-Prishtinë, ministrat e Infrastrukturës së Shqipërisë dhe Kosovës: Nxit ekonominë e dy vendeve

  ‘Paketa fiskale godet më të dobëtin’, Braçe bën propozimet: Hiqni favorizimet tek hotelet me 5 yje, tek birra, ndërtimet në bregdet dhe taksoni pijet alkoolike

  PD amendament për uljen e TVSH, ministrja e Financave: Nuk sjell ulje të çmimeve, e provuam vjet me biznesin e vogël dhe çmimet nuk ndryshuan

  Buxheti dhe paketa fiskale 2022, eksperti: Duhej më shumë mbështetje për prodhimin, taksat e reja dëmtojnë bujqësinë

  Shalsi-Spaho sherr e fyerje në Komisionin e Ekonomisë: Paratë po i pastron ndërtimi! Braçe: 'Torta' ndahet mes politikanëve e ministrave

  Shifrat e INSTAT/ Në tremujorin e tretë të 2021-it energjia elektrike u rrit me 12%, humbjet në rrjet ranë me 5.7%

  Eurobondi prej 650 mln eurosh, Ministrja e Ekonomisë: Hera parë në histori që e marrim me afat 10-vjeçar shlyerje! Borxhi publik shkon në 80.2%

  Kryhen 24% e punimeve në rrugën Orikum-Dukat, ministrja e Infrastrukturës: Brenda tre vitesh përfundojnë punimet

  Komisioni i Ekonomisë miraton buxhetin 2022, ndryshime fondesh shumë institucione! Në total shtohen 1.7 miliardë lekë, 200 mln për partitë politike

  Rama: Zyrat e punës janë pasive, do të rikonstruktohen! SKEMA se shteti do i paguajë biznesit të vogël trajnimet për punonjësit

  Rama: Zyrat e punës janë pasive, do të rikonstruktohen! Edhe për kamarier kërkohet kualifikim, shteti do i paguajë biznesit të vogël trajnimet për punonjësit (VIDEO)

  Debatet për TVSH-në/ Braçe te 'Ekonomia': Pse bujqësia goditet e para, hotelet me 5 yje janë favorizuar me kazinotë! Ministrja: Do hiqen favorizimet dhe për turizmin

  Jo 65 lekë por 40 lekë për litër, kërkohet ulja e taksës së karburantit për jahtet, diskutime te 'Ekonomia'!

  Buxheti 2022 për fermerët, ministrja: 7.1 mld për mbështetje dhe investime në zhvillimin e bujqësisë

  Eurobondi/ Shqipëria merr 650 mln € në tregun e huaj, eksperti: I nevojshëm për të financuar deficitin! Shqetësim është niveli i borxhit në vend

  Projekt-buxheti 2022, Ja si e vlerëson eksperti I ekonomisë Anastas Angjeli planin e qeverisë

  Buxheti 2022 për Shëndetësinë, Rama: Brenda mandatit 40% rritje pagash për mjekët! Vlerësimi i tyre sipas performancës! Ministrja: 2.7 mln lekë për planin e vaksinimit

  Mungesa e mjekëve, Rama: 4 vite, i vetmi vend në planet pa asnjë specializim! Sot ky boshllëk i krijuar po mbyllet

  Rama: Spitali i Fierit, hap i parë për autonominë spitalore! Bluzat e bardha të paguhen sipas kontributit dhe performancës

  Buxheti i 2022 për Shëndetësinë, Ministrja tregon objektivat: Do rrisim pagat e personelit shëndetësor! 2.7 mln lekë për planin e vaksinimit

  Miratohet në tërësi buxheti 2022 në Komisionin e Veprimtarisë prodhuese me 2 ndryshime! I merren 500 milionë lekë Turizmit dhe i kalojnë fondit rezervë për bashkitë

  Veprimtaria Prodhuese miraton buxhetin dhe Paketën Fiskale 2022, 500 milionë euro i merren turizmit dhe i shkojnë fondit rezervë për bashkitë

  Nis fushata/ 'As i vjetër e as i ri, jam thjesht lek'! Gent Sejko: Të çrrënjosim termat ‘i ri dhe i vjetër’

  Performanca financiare, Ministria publikon shifrat për 10 muaj: Tejkaluam planin për mbledhjen e të ardhurave, 66 miliardë lekë më shumë! 5 produktet kryesore

  Pandemia rriti pushimet e shqiptarëve brenda vendit, uli në mënyrë drastike ato jashtë Shqipërisë! Durrësi e Vlora destinacionet e preferuara

  Zv.kryeministri i përgjigjet opozitës: Biznesi i vogël do ta ketë taksën zero, për çfarë oligarkësh flisni? Mandati i tretë në shërbim të qytetarëve

  Shqipëria dixhitale, Rama: Jo më sportele për shërbimet, shmangin korrupsionin në administratë! Ngremë qendrën e mbrojtjes kibernetike për sistemet tona

  Rama: Shumë shpjet nisin punimet dhe për portin dhe aeroportin e Vlorës, janë 'fabrika' pune

  Rama nga Llogaraja: Investimet do të sjellin turistë elitarë në Shqipëri dhe do të forcojnë ekonominë, një rrugë e re zhvillimi po hapet për banorët e zonës

  Rama nuk pret shiritin e fillimit të punës në tunelin e Llogarasë, fton një vajzë të re: U bë simbol i këtij rrugëtimi

  Rama: Tuneli i Llogarasë, gjerdani i të gjitha investimeve të bëra në zonën e Labërisë! Sjell zhvillim ekonomik dhe të ofertës turistike

  Nisin sot punimet për ndërtimin e tunelit të Llogarasë, Rama: Shkurton kohën në 7 minuta

  Ekonomi nën pandemi/ Biznesi 948 mln € humbje në 2020-n, COVID 'goditi' industrinë nxjerrëse, 261 mln euro më pak! Ndërtimi e 'mundi' koronavirusin