Programacion

E Mërkurë
12
Maj
E Enjte
13
Maj
E Premte
14
Maj
E Shtunë
15
Maj
E Diel
16
Maj
E Hënë
17
Maj
E Martë
18
Maj
E Mërkurë
19
Maj
E Enjte
20
Maj
E Premte
21
Maj
E Shtunë
22
Maj
E Diel
23
Maj
E Hënë
24
Maj
E Martë
25
Maj

Kultura

Kultura

 • Shqipëria në bienalen e Venecias, ‘në shtëpinë tonë apart’, Margariti: Si do të jetojmë së bashku? Kjo temë bazohet në të bukurën e fqinjësisë

  Seriali shqiptar fiton zemrat e të huajve, ftesë për të zhvendosur serinë e tretë në Itali

  Erdhi Lokomotiva 2 \ Premierë në 14 Maj

  Daut Gumeni rrëfen ‘Rrathët e Humbëtirës’: Shqiptarët raportin me lirinë e kanë të shtrembëruar

  Një skulptore vajzë, sa rrallë e ndeshim

  Llojet e kërpudhave në shqipëri/Studimi 50 vjecar i prof. Ilia Lëngu

  'Në Librari' vjen me 4 tituj të rinj, nga 'Të Padukshmet' e Lara Prescott tek 'Libri i minifabulave'

  Veri Jug - Kooperativa private e qilimave

  Veri Jug - Një ekspozitë magjike qilimash

  Veri Jug - Zogaj, fshati i qilimave dhe peshkatarëve

  Veri Jug - Qilimat e Zogajt, tradita qindravjecare

  ‘Fragmente të arkitekturës bashkëkohore shqiptare’, botim për projektet më dinjitoze

  Humbi betejën me COVID, përcillet për në banesën e fundit Guljelm Radoja, cili ishte amaneti i fundit i aktorit

  1 vit pa Maks Velon⁄ Arkitekti jep alarmin: Veprat e artistit po shiten në tregun e nëndheshëm!

  Justina rikthehet gjithmonë, një jetë e mbushur me art dhe emocione

  Teatri 'Bylis', 64 vite që sjell veprat e mëdha duke ngjitur në skenë artistë të njohur

  Çelet ekspozita ‘Hebrenjtë në vendin tonë nga 1933-‘44’, studiuesi apel shtetit: Sillni bibliotekën e Joklit në Shqipëri

  Sygjerim / Çfarë të lexojmë këtë fundjavë?

  Sezoni turistik, Brataj: Jemi drejt vlerësimit të lirimit të masave! Sipas ecurisë, do të kemi një verë pa maska

  Rajmonda Bulku dhe Vladimir Prifti rrëfejnë Guljem Radojan! Artistët: Zgjodhi të ikte pa zhurmë! Lapidari i roleve të tij, Petro Nini Luarasi

  Mbyllet shtëpia e Kadaresë në Gjirokastër, do i nënshtrohet rikonstruksionit për t'u kthyer në muze!

  Ndarja nga jeta e Guljelm Radojës, përlotet aktori Xhelal Tafaj: Ka kontribut të jashtëzakonshëm

  Mbyllet shtëpia e Kadaresë, do i nënshtrohet rikonstruksionit për t'u kthyer në muze! Gati në shkurt të 2022

  Mbi një muaj 'luftë' me COVID, shuhet aktori i njohur Guljelm Radoja

  15 historianë nisin hartimin e ‘Historisë së shqiptarëve’ nga antikiteti te Pavarësia e Kosovës

  Botohet ‘Drama në klasë', regjisorja: Mund të përdoret në shkollat shqiptare për teknikat teatrale

  'Është diçka spektakolare', Rama inspekton punimet në kantierin e Parkut të Shtëpisë së Pavarësisë në Vlorë

  Dëmtohet rrjeti elektrik në Kalanë e Rozafës, drejtoresha: Pa përfunduar projekti i ndriçimit, ruajtja e pamundur!

  130-vjetori i lindjes, Akademia nderon Myderrizin ⁄ Xhufi: Teza e tij mbi emrin e shqiptarëve, interesante!

  Promovohet “Një jetë në fluturim” i poetit Drago Siliqi, Laura Konda rrëfen të atin

  Pianistja fiton vendin e parë në konkursin ndërkombëtarë të muzikës klasike

  Redi Hasa, violonçelisti shqiptar që mori pjesë në OSCAR

  Promovohet ‘Mbyllur për pushime’, shkrimtari: Rrëfimi i ngjarjeve gjatë Luftës së Dytë Botërore bëhet nga humbësit

  ‘Nga dëshira për të jetuar’, rrëfehet Sokol Zekaj: Poezia për mua, është vet qenia ime!

  In memoriam për Hasan Tahsinin⁄Rexhep Mejdani: Duhet të vendoset në panteonin kombëtar të diturisë

  Restaurohet filmi “Vitet e pritjes”, premiera në Festivalin e Filmit “GoEast” në Gjermani

  100 vite⁄ Ekspozohen dokumentet e Seancës I Plenare. Diskutimi i deputetëve për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë!

  Intervista / Rrëfimi i dramaturgut për Serafin Frankon, si ‘Felini i teatrit shqiptar’

  30 vite demokraci, përkthyesit krijojnë shoqatën e parë. Rexhep Hida: Qëllim, rritja e cilësisë

  Prej dy javësh aktori i njohur Guljem Radoja në spital. Artistët: Urojmë që kjo energji e bukur lutjeje ta shërojë!