Programacion

E Enjte
20
Janar
E Premte
21
Janar
E Shtunë
22
Janar
E Diel
23
Janar
E Hënë
24
Janar
E Martë
25
Janar
E Mërkurë
26
Janar
E Enjte
27
Janar
E Premte
28
Janar
E Shtunë
29
Janar
Bota

Afganistan/Talebanët zhvillojnë paradë ushtarake me armë të prodhuara nga SHBA në Kabul për të treguar forcën

15 Nëntor 2021, 23:56| Përditesimi: 15 Nëntor 2021, 23:59

Forcat talibane të Kabulit mbajtën një paradë ushtarake në Kabul të dielën duke përdorur automjete të blinduara të prodhuara nga Amerika dhe helikopterë rusë në një shfaqje që tregonte transformimin e tyre të vazhdueshëm nga një forcë kryengritëse në një ushtri të rregullt.

Talebanët operuar si luftëtarë kryengritës për dy dekada, por kanë përdorur madhe aksioneve të armëve dhe pajisjeve mbeti mbrapa kur ish qeveri perëndimore e mbështetur shemb në gusht për të riparuar forcat e tyre.

Parada ishte e lidhur me diplomimin e 250 ushtarëve të sapo trajnuar, tha zëdhënësi i ministrisë së mbrojtjes Enayatullah Khwarazmi.

Stërvitja përfshiu dhjetëra automjete sigurie të blinduara M117 të prodhuara nga SHBA-ja, duke lëvizur ngadalë lart e poshtë një rrugë kryesore të Kabulit me helikopterë MI-17 që patrullonin lart. Shumë ushtarë mbanin pushkë sulmi M4 të prodhimit amerikan.

Shumica e armëve dhe pajisjeve që forcat talebane po përdorin tani janë ato të furnizuara nga Uashingtoni për qeverinë e mbështetur nga Amerika në Kabul në një përpjekje për të ndërtuar një forcë kombëtare afgane të aftë për të luftuar talebanët.

Ato forca u shkrinë me arratisjen e presidentit afgan Ashraf Ghani nga Afganistani -- duke i lënë Talibanët të marrin në dorë asetet kryesore ushtarake.

Zyrtarët talebanë kanë thënë se pilotët, mekanikët dhe specialistë të tjerë nga ish-Ushtria Kombëtare Afgane do të integrohen në një forcë të re, e cila gjithashtu ka filluar të veshë uniforma ushtarake konvencionale në vend të veshjeve tradicionale afgane që zakonisht vishen nga luftëtarët e tyre.

Sipas një raporti në fund të vitit të kaluar nga Inspektori i Përgjithshëm Special për Rindërtimin e Afganistanit (Sigar), qeveria amerikane i transferoi qeverisë afgane artikuj dhe shërbime mbrojtëse në vlerë prej më shumë se 28 miliardë dollarësh, duke përfshirë armë, municione, automjete, pajisje për shikim natën, avionët dhe sistemet e mbikëqyrjes, nga 2002 deri në 2017.

Disa nga avionët u fluturuan në vendet fqinje të Azisë Qendrore duke ikur nga forcat afgane, por talebanët kanë trashëguar avionë të tjerë. Mbetet e paqartë se sa janë në funksion.

Ndërsa trupat amerikane u larguan , ata shkatërruan më shumë se 70 avionë, dhjetëra automjete të blinduara dhe mbrojtje ajrore me aftësi të kufizuara përpara se të fluturonin nga Aeroporti Ndërkombëtar Hamid Karzai i Kabulit pas një operacioni kaotik evakuimi .

G.MO/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?