Programacion

E Diel
16
Janar
E Hënë
17
Janar
E Martë
18
Janar
E Mërkurë
19
Janar
E Enjte
20
Janar
E Premte
21
Janar
E Shtunë
22
Janar
E Diel
23
Janar
E Hënë
24
Janar
E Martë
25
Janar

COVID 'penalizon' ekonominë shqiptare, BERZH: 9% rënie në 2020! Rindërtimi 'shpëtimtari' i 2021

13 Maj 2020, 10:00| Përditesimi: 13 Maj 2020, 14:13

Pas Fondit Monetar Ndërkombëtar dhe Bankës Botërore, është Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim parashikon një rënie të thellë të ekonomisë shqiptare për vitin 2020.

Sipas raportit të BERZH për “Perspektivën Ekonomike Rajonale në rajonet” thuhet se ekonomia e Shqipërisë do të shënojë një rënie prej 9%, shifra më e lartë e publikuar deri më tani nga institucionet ndërkombëtare.

Një rënie kaq të madhe BERZH e justifikon me varësinë që ka vendi me turizmin dhe me marrëdhëniet tregtare me Italinë një nga vendet më të prekura nga COVID-19. Po ashtu BERZH paralajmëron edhe reduktim të remitancave për shkak se dërgesat në valutë për shkak të pandemisë janë reduktuar.

Dhe një ulje e remitancave do të ketë ndikim negativ në ekonomi. Rimëkëmbja e Shqipërisë do të varet nga lehtësimi gradual i masave të ndërmarra për të parandaluar përhapjen e COVID-19. Ndërkohë në vitin 2021 BERZH parashikon që rritja ekonomike të jetë 12% e ndikuar më së shumti nga rikthimi në normalitet në gjashtëmujorin e dytë të vitit si dhe rimëkëmbja nga tërmeti.

Raporti i BERZH për Shqipërinë

Ora 13:19
Raporti i BERZH, Meta: Të shikohet mundësia e diversifikimit të ekonomisë, Shqipëria ka shumë potenciale

Presidenti Ilir Meta ka reaguar për raportin  e BERZH që parashikon ulje më 9% të ekonomisë shqiptare duke e cilësuar tepër shqetësuese dhe se kjo krizë duhet të shërbejnë  për të rishikuar modelin ekonomik të vendit.

Meta cilëson se vendi ynë ka mundësi diversifikimi dhe për të ulur riskun e krizave dhe  siguruar një zhvillim ekonomik të qëndrueshëm duhet të fokusohemi dhe  në zgjerimin e kapaciteteve portuale, i rrjetit të transportit, si dhe i transmetimit të energjisë.

"Paralajmërimet e fundit të BERZH dhe të institucioneve të tjera ndërkombëtare për uljen e rritjes ekonomike të Shqipërisë, janë jo vetëm shqetësuese në një plan afatshkurtër, por dhe tregojnë krizën e thellë strukturore të ekonomisë sonë. Ndaj duhet të punohet seriozisht për të mbështetur aktivitetet ekonomike aktuale, por dhe të mendohet për të tejkaluar krizën strukturore duke rishikuar modelin ekonomik. Modeli ekonomik duhet të mbështetet në diversifikimin e ekonomisë për të ulur riskun e krizave dhe për të siguruar një zhvillim ekonomik të qëndrueshëm. Ne duhet të punojmë për të shfrytëzuar kapacitetet potenciale të vendit tonë për të rritur prodhimin e energjisë, për të rritur vlerën e burimeve minerale dhe natyrore nëpërmjet përpunimit të tyre, për të rritur prodhimin industrial dhe për të shumëfishuar prodhimin bujqësor dhe atë agro-industrial. Zgjerimi i kapaciteteve portuale, i rrjetit të transportit, si dhe i transmetimit të energjisë është potencialisht një mundësi tjetër për të shfrytëzuar avantazhin tonë gjeografik rajonal. Ndërkohë që çdo politikë ekonomike dhe investimesh duhet të garantojë mbrojtjen e mjedisit si domosdoshmëri për fuqizimin e turizmit në mënyrë afatgjatë dhe me vizion", shkruan Meta.

Ora 10:11
Raporti i BERZH, Basha: Shqipëria po e pëson më keq se çdo vend tjetër, fajtor Rama

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar pas parashikimit të BERZH, që ekonomia e Shqipërisë do të tkurret me 9 % për shkak të pandemisë dhe lidhjeve të ngushta ekonomike që vendi ka me Italinë.

Basha shprehet se ekonomia shqiptare po e pëson më keq se çdo vend tjetër dhe kjo pasi Rama favorizon oligarkët dhe nuk zgjodhi të paguajë shqiptarët.

"Ekonomia jonë pritet të tkurret me 9%, më keq se në çdo vend tjetër, sepse RAMAVIRUSI zgjodhi të paguajë me paratë e shqiptarëve miqtë e tij oligarkë dhe jo njerëzit e bizneset. Prej RAMAVIRUSIT njerëzit janë sot pa punë, të varfëruar dhe pa asnjë mundësi të përballojnë krizën", shkruan Basha në twitter.

I.K.//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    I ftohti polar, a jeni dakord me vendimin e Ministrisë së Arsimit për të mbyllur shkollat?