Programacion

E Shtunë
12
Qershor
E Diel
13
Qershor
E Hënë
14
Qershor
E Martë
15
Qershor
E Mërkurë
16
Qershor
E Enjte
17
Qershor
E Premte
18
Qershor
E Shtunë
19
Qershor
E Diel
20
Qershor
E Hënë
21
Qershor
E Martë
22
Qershor
E Mërkurë
23
Qershor
E Enjte
24
Qershor
E Premte
25
Qershor
Politikë

Dekretet për paketën e ligjeve të Reformës në Drejtësi, Gjonaj: Synojnë akumulimin e problematikave, argumentet e Metës subjektive dhe jo profesionale

7 Maj, 11:07| Përditesimi: 7 Maj, 11:45

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj ka kërkuar që të rrëzohen dekretet e presidentit Ilir Meta për paketën e ligjeve të Reformës në Drejtësi. Sipas saj argumentet e presidentit janë subjektive dhe jo profesionale.

“Për më shumë se 7 muaj filluam të punonin derisa ndryshimet e ligjeve të sistemit në drejtësi u miratuan. Kushdo që ishte kundër të heshtë. Ndryshimet e 23 marsit is jell qytetarëve shkurtm të zgjidhjes me vite për çështjen që kanë. Ne skemi pretenduar se gjithçka zgjidhet me një të rënë të lapsit sepse është një proces i tërë. Prej fillimit të kësaj legjislature e lidhëm me reformën në drjetësi seps ePs e kishte mission reofrmimin e sistemit.Kjo paketë ka respektuar çdo nen e parim të reformës në dretjësi.

 Presidenti dualist, nuk paraqet asnjë argument mbi përmbajtjen e këtyre ndryshimeve. Argumentet e presidentit subjective jo profesionale. Ju ftoj të jemi bashkë për më të mirën në vijimin e zbatimit të reformës dhe të rrëzojmë dekretet e presidentit për ti hapur rrugë vijimit të zbatimit të reformës në drejtësi”, tha ajo.

 

Be.K./ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni pro apo kundër një rikthimi të Sali Berishës në krye të PD?