Bota

‘Dëshirat seksuale e tij ishte një rrezik për shtetin’, ish-mbretit spanjoll iu injektuan hormone femërore

22 Tetor, 11:11| Përditesimi: 22 Tetor, 11:17

Ish-mbretit të Spanjës Juan Carlos I iu injektua hormone femërore pasi dëshira e tij seksuale e shfrenuar ishte një rrezik për shtetin, ka pohuar ish-shefi i policisë së vendit.

Ish-shefi i policisë José Manuel Villarejo, i cili është në gjyq për shantazh dhe korrupsion, pretendoi se ish-kreut të shtetit iu injektuan hormone femërore, nga shërbimi sekret spanjoll, për të ‘frenuar epshin e  tij'.

70-vjeçari pretendoi se Juan Carlos iu injektua "hormonet femërore dhe frenuesit e testosteronit".

Ai tha në një seancë parlamentare se ishte "problem për shtetin që ai ishte një person me epsh kaq të zjarrtë", raportoi The Times.

Villarejo pretendoi se ish-shefi i Qendrës Kombëtare të Inteligjencës (CNI) dhe aleati i ngushtë i ish-monarkut, Félix Sanz Roldán, qëndronte pas idesë së supozuar.

Por Roldán mohoi se ai kishte luajtur ndonjë rol në administrimin e hormoneve, duke thënë se ai kishte mësuar për këtë vetëm kur ish zonja e Juan Carlos, Corinna zu Sayn-Ëittgenstein, i kishte thënë atij.

Ish-shefi i shërbimit sekret Villarejo pretendoi se raportet mjekësore treguan se kishte gjurmë të "frenuesve të testosteronit".

Ish-mbreti Juan Carlos është po përballet me dy hetime të tjera penale të veçanta në Spanjë - por ai u largua nga vendi pasi u përfshi në skandale të shumta korrupsioni. Ai është përballur me kritika në rritje si nga fundi i mbretërimit të tij ashtu edhe në rolin e tij si ish-mbret.

Akuzat tronditëse në lidhje me libidon e Juan Carlos vijnë gjatë gjyqit të Villarejos që filloi këtë muaj.

M.Q./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?