Programacion

E Shtunë
12
Qershor
E Diel
13
Qershor
E Hënë
14
Qershor
E Martë
15
Qershor
E Mërkurë
16
Qershor
E Enjte
17
Qershor
E Premte
18
Qershor
E Shtunë
19
Qershor
E Diel
20
Qershor
E Hënë
21
Qershor
E Martë
22
Qershor
E Mërkurë
23
Qershor
E Enjte
24
Qershor
E Premte
25
Qershor
Politikë

Java e Europës, ambasadori Soreca dhe Xhaçka takim me studentë! Ministrja: Falë ndryshimit kolosal, Shqipëria është më pranë ëndrrës europiane se kurrë

12 Maj, 14:51| Përditesimi: 12 Maj, 17:10

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka së bashku me ambasadorin e  BE-së në vendit tonë Luigi Sorecën ishin sot të pranishëm në  një takim me temë “Ti je ambasador i Shqipërisë në BE”.

Të pranishëm ishin edhe një grup studentësh të marrëdhënieve ndërkombëtare në Tiranë. Në fjalën e saj, Xhaçka u shpreh se ne nuk jemi BE, por jemi europiane. Xhaçka tha se Shqipëria falë ndryshimit kolosal është më pranë BE-së se kurrë.

 “Shqipëria është ndoshta vendi që ka pësuar transformimin më të madh teksa përpiqet të ndërtojë Evropën brenda territorit të saj. Falë kësaj pune, ne jemi sot më pranë se kurrë realizimit të ëndrrës sonë evropiane. Shqipëria ka përmbushur çdo kusht e kërkesë për të mbajtur Konferencën e parë Ndërqeveritare dhe për të filluar negociatat e vërteta për anëtarësim, kapitull më kapitull, të cilat më shumë sesa thjesht negociata do të jenë një tjetër proces transformimi në mbyllje të të cilit ne do të dalim jo thjesht anëtarë të BE, por një vend realisht i standardeve të BE. Unë besoj që ky entuziazëm i shqiptarëve për Bashkimin Evropian, ky vullnet e dëshirë për të punuar pa u lodhur për të arritur këtë ëndërr, është sot shprehja më e mirë e asaj që përfaqëson dita e Evropës”, deklaroi ministrja gjatë fjalës së saj.

Ndërkohë që nga ana e tij Soreca tha se institucionet e BE-së dhe Ministritë e Punëve të Jashtme duhet të vazhdojnë të mbajnë primare në axhendë diskutimet për vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut i kanë plotësuar kushtet për hapjen e negociatave nga KE dhe të dyja këto vende e meritojnë të kenë një datë për Konferencën e Parë Ndërqeveritare dhe që të 27 vendet anëtare do ta marrin këtë vendim së bashku në qershor. Ne po sigurohemi që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të kalojnë në këtë proces së bashku. Kam përshtypjen se të gjitha vendet kanë arritur në një pikë që do të mund të kuptojnë, që ajo çfarë është kërkuar nga të dyja vendet është plotësuar. Pra unë jam optimist pragmatik që ky vendim do të merret së shpejti, në qershor”, tha ai.

 

M.Q.//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni pro apo kundër një rikthimi të Sali Berishës në krye të PD?