Ambasadorja Yuri Kim

Politikë

Kim takon zv. Kryeministrin i kërkon mazhorancës masa të vërteta kundër korrupsionit: Nëse jo tani, kur?

13 Tetor, 13:11| Përditesimi: 13 Tetor, 14:13

Ambasada e Shteteve të Bashkuara insiston në luftën kundër korrupsionit që Shqipëria duhet ta ketë prioritet. Vetë ambasadorja Kim ka ripërsëritur thirrjen. Pas një takimi me Zv/Kryeministrin Arben Ahmetaj, Kim shkroi në Twitter se SHBA-të janë jashtëzakonisht shumë serioze mbi korrupsionin, ndërsa nxisin qeverinë shqiptare që të marrë masa të vërteta për një Shqipëri më të drejtë e më të fortë.

“U takova me Zv. Kryeministrin e ri Arben Ahmetaj për të theksuar dëshirën e SHBA për bashkëpunim të fortë në demokraci, mbrojtje & biznes. Nënvizova gjithashtu se SHBA janë jashtëzakonisht shumë serioze mbi korrupsionin si pjesë e interesit tonë kombëtar. Ne nxisim qeverinë që të marrë marrë masa të vërteta, në mënyrë që Shqipëria të jetë më e drejtë, më e fortë dhe më e pasur.

Ne biseduam rëndësinë e zgjidhjes së të drejtave të pronës, përfshirë përmes dixhitalizimit të arkivave për të ndalur ndërhyrjen ilegale njerëzore; zbatimin e reformës në drejtësi në mënyrë që qytetarët & investuesit të mbështeten në gjykata të pastra; adresimin e pastrimit të parave dhe shqetësimeve të tjera të ngritura nga Task Forca për Veprim Financiar (FATF)”.

 30 vjet nga përfundimi i diktaturës komuniste, udhëheqësit e Shqipërisë nga të gjitha krahët duhet të shfrytëzojnë mundësinë për t’i ndalur zakonet e këqija të së kaluarës, për të bërë ndryshime të vështira, por të nevojshme, në mënyrë që brezi i ardhshëm të ketë një të ardhme më të mirë. Nëse jo tani, kur? SHBA do të vazhdojnë të jenë me ju në mbështetje të plotë”, ka shkruar ambasadorja Kim.

K.T./ReportTv.al
Komento

Komente

 • Pushteti nen kembet e hajduteve: 14/10/2021 00:06

  Po kujt ne cdo ministri qe ka qene ky, pra ekonomise, finances, ndertimit,ky ahmetaj ka vjedhur dhe firmosur, sot i ke ne spak, gjykata, prokurori. Hajdut te kete garde bashke Veliaj e Celibash, ath Rama ka perdorur keto edhe per zgjedhjet dhe lejet qe jep e ka dhene lali, prit se Lame do I jap garde se bashku me Agacin sekretarin e tij. Ahmetaj-Rama-Veliaj-Agaci-Lame jane korrupsioni i qeverise ne cdo institucion dhe lavatricja e Shqiperise. Tani perdotrin Sorecen sic perdoren Vlahutinin, nuk dihet cka I premtojne, nderkohe vjedhin fondacionet per tendera te fryra me dokumenta fallso. Populli vuan keto jane grerezat me helm, uroj tia marri Zoti jeten me semundje. Rama po te prehen krahet se Erdoganin e ke semure me vile me 100 e ca dhoma. Yuri Kim kriminelet I ke ne takime, merreni me prodhuesit e droges, kur leket ja japin per keto te bejne gradaciela si kunja pa Vendome. Ta shohin ne Google map si duket Tirana si lemsh leshi, ju dhjefsha ne planin e Tiranes nga te huaj.

  Përgjigju
 • Rezi: 13/10/2021 23:56

  Aha, edhe kjo ke Beni. Rama ka kaluar ne poziten e shokut Enver: Sekretar i Pare Politik. Nuk firmos e vulos, por te heq e ve, apo fut kopacen sipas oreksit.

  Përgjigju
 • Tosi: 13/10/2021 15:30

  Hahahaha kujt i paske qa hallin, rri dot ben ahmetaj pa vjedh e pa u korruptuar???

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?