Presidenti Vladimir Putin

Bota

Kriza energjitike ne Evropë, Rusia ka mohuar akuzat për përdorimin e energjisë si armë politike

14 Tetor, 00:02| Përditesimi: 14 Tetor, 00:08

Rusia, një nga furnizuesit më të mëdhenj të gazit natyror në Evropë, është akuzuar për ndalimin e qëllimshëm të furnizimeve.

Presidenti Vladimir Putin tha se pretendime të tilla ishin "plehra të plota ... dhe gjëra të vogla të motivuara politikisht".

Komisioni Evropian ka përshkruar masat që vendet anëtare mund të marrin për të luftuar rritjen e çmimeve.

Çmimi me shumicë i gazit është rritur me 250% që nga janari, duke shkaktuar një rritje të kostove për konsumatorët dhe bizneset.

Çmimet e energjisë kanë arritur nivele rekord për arsye të ndryshme, duke përfshirë kërkesën e lartë për gaz natyror ndërsa ekonomitë ‘shërohen’ nga pandemia Covid-19.

Duke folur në një forum energjetik në Moskë të Mërkurën, Presidenti Putin fajësoi Evropën për krizën aktuale, duke thënë se pas një dimri të ftohtë evropianët nuk kishin pompuar vëllime të mjaftueshme të gazit në objektet e magazinimit.

"Shumë e rëndësishme të sugjerohet një mekanizëm afatgjatë për të stabilizuar tregun e energjisë"., tha Putin.

Putin theksoi se Gazprom, gjiganti i gazit rus, po furnizonte gaz në Evropë në nivelet maksimale sipas kontratave ekzistuese dhe ishte gati të siguronte më shumë nëse kërkohej.

"Ne do të rritemi aq sa na kërkojnë partnerët tanë. Nuk ka asnjë refuzim, asnjë", tha ai.

Kriza e gazit në Evropë ka shkaqe të shumta: nga mungesa e energjisë së rinovueshme në rezervat e ulëta të gazit pas një dimri të ftohtë. Plus, një rritje e kërkesës ndërsa vendet dalin nga pandemia.

Por a mund të jetë një faktor tjetër Rusia?

Javët e fundit Moska është përballur me akuza se ka kontribuar në krizë dhe ka detyruar çmimet e gazit të rriten duke refuzuar të furnizojë gaz shtesë për Evropën.

"Komplote të motivuara politikisht", thotë Presidenti Putin.

Por Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë beson se Rusia mund të bëjë më shumë për të rritur disponueshmërinë e gazit në Evropë.

G.MO/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?