Programacion

E Hënë
12
Prill
E Martë
13
Prill
E Mërkurë
14
Prill
E Enjte
15
Prill
E Premte
16
Prill
E Shtunë
17
Prill
E Diel
18
Prill
E Hënë
19
Prill
E Martë
20
Prill
E Mërkurë
21
Prill
E Enjte
22
Prill
E Premte
23
Prill
E Shtunë
24
Prill
E Diel
25
Prill
Kosova & Rajoni

Maqedoni e Veriut, lëshuan 215 pasaporta të falsifikuara arrestohen 9 oficerë

7 Prill, 16:44| Përditesimi: 7 Prill, 16:50

Nëntë oficerë policie që punonin për Ministrinë e Brendshme të Maqedonisë së Veriut janë arrestuar nën akuzën e pajisjes me pasaporta të kriminelëve jashtë vendit.

Ministri i Brendshëm Oliver Spasovski njoftoi arrestimin e të dyshuarve pas një operacion dy-vjeçar.

 "Ata kryen një krim duke vepruar kundër legjislacionit të vizave dhe dokumenteve të udhëtimit. Me këtë rrjet kriminal, u zbulua një person i cili vepronte si ndërmjetës midis aplikantëve për pasaporta të falsifikuara, por që nuk kishte një detyrë zyrtare, “ tha ministri.

Spasovski akuzoi gjithashtu përfaqësuesin e partisë opozitare Vmro-Dpmne, bëri një deklaratë një ditë më parë, për përpjekjen e tyre  për të sabotuar operacionin.

Është vlerësuar se pasaporta false iu dha 215 personave, një maqedonas dhe të tjerë të huaj, të cilët ishin të vendosur të përfshirë në trafikun e drogës dhe të cilëve u ishte lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar.

Oficerët e arrestuar të policisë hartuan dokumente për udhëheqësin e organizatës së krimit të organizuar, Sedat Peker, për të qëndruar në Maqedoni me dokumente të falsifikuara. 

Në dokumentin e bërë publik në media shihet emri i Djadin Ademovskit në vend të Peker. .

S.M./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni pro apo kundër anulimit të moratoriumit të gjuetisë premtuar nga Lulzim Basha?