Programacion

E Enjte
20
Janar
E Premte
21
Janar
E Shtunë
22
Janar
E Diel
23
Janar
E Hënë
24
Janar
E Martë
25
Janar
E Mërkurë
26
Janar
E Enjte
27
Janar
E Premte
28
Janar
E Shtunë
29
Janar
Kosova & Rajoni

Maqedonia e Veriut, Pendarovski: Kosova nuk është më prioritet i SHBA-së

11 Nëntor 2021, 11:03| Përditesimi: 11 Nëntor 2021, 11:06

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski tha se Kosova nuk është më prioritet i politikës së jashtme të SHBA, Në një intervistë, Pendarovski tha se SHBA shqetësohet për rajonin e Ballkanit, por në lidhje me Kosovën nuk ka prioritetin që ka pasur dikur.

Këto deklarata Pendarovski i bëri gjatë kohës që po fliste për takimin që ai zhvilloi me presidentin amerikan Joe Biden në SHBA.

“Të mos u mbetet hatri miqve tanë amerikanë, por e përsëris edhe njëherë, Kosova që një kohë të gjatë ka dalë nga radarët e prioriteteve amerikane. Tash nuk them se nuk brengosen fare për rajonin, për ne, për Kosovën, megjithatë Kosova nuk është prioritet i politikës së jashtme amerikane dhe nuk do të jetë kurrë më shumë siç ka qenë gjatë periudhës së vitit 1999”, tha Pendarovski.

I.K./ReportTv.al
Komento

Komente

  • Arbër: 11/11/2021 11:09

    Ta qift vuqiqi nanicken o qetnik muti

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?