Programacion

E Enjte
20
Janar
E Premte
21
Janar
E Shtunë
22
Janar
E Diel
23
Janar
E Hënë
24
Janar
E Martë
25
Janar
E Mërkurë
26
Janar
E Enjte
27
Janar
E Premte
28
Janar
E Shtunë
29
Janar

Rusia evakuon më shumë qytetarë nga Afganistani i kontrolluar nga talebanët

19 Nëntor 2021, 02:07| Përditesimi: 19 Nëntor 2021, 02:08

Ushtria ruse tha të enjten se ka rifilluar evakuimin e qytetarëve të Rusisë dhe aleatëve rajonalë nga Afganistani i kontrolluar nga talebanët.Ministria e Mbrojtjes tha se ka vendosur tre avionë ushtarakë për të dërguar 36 tonë metrikë ndihma humanitare për popullatën lokale.

Avionët e kthimit do të transportojnë në Rusi 380 shtetas rusë, bjellorusë, kirgize, armenë, ukrainas dhe afganë.

“Mjekët ushtarakë u dërguan me pajisjet e nevojshme mjekësore për të ndihmuar këta njerëz”, citohet të ketë thënë Ministria e Mbrojtjes.

Ambasadori rus në Kabul Dmitry Zhirnov shtoi se 900 studentë afganë që janë pranuar në universitetet ruse janë regjistruar gjithashtu për avionët e evakuimit. Zhirnov lavdëroi gjithashtu udhëheqjen "përgjegjëse dhe konstruktive" të talebanëve që mori pushtetin nga qeveria e mbështetur nga perëndimi këtë verë, e citoi atë të thoshte agjencia shtetërore e lajmeve RIA Novosti.

"Ne të gjithë e mbajmë mend atë që ndodhi në aeroportin e Kabulit kur amerikanët po nxirrnin të tyren, sa njerëz vdiqën atëherë për shkak të konfuzionit," tha i dërguari rus.

“Më duhet të them se autoritetet talebane kanë ndërvepruar me ne në mënyrë konstruktive dhe të përgjegjshme për këtë çështje,” shtoi ai.

Fluturimet janë evakuimi i dytë i publikuar gjerësisht i qytetarëve rusë dhe ish-sovjetikë nga Afganistani i shkatërruar nga lufta që nga marrja në dorë e grupit militant. Në gusht, Ministria e Mbrojtjes evakuoi më shumë se 500 qytetarë rusë që kërkonin të largoheshin nga talebanët. Në fillim të atij muaji, Moska tha se kishte evakuuar "një ose dyqind" rusë për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Rusia ka sinjalizuar se nuk është ende gati të njohë talebanët si qeveri legjitime të Afganistanit, pavarësisht se ka shprehur optimizëm të kujdesshëm për grupin ekstremist që nga marrja e pushtetit në Kabul më 15 gusht.

Talibanët janë një organizatë terroriste e ndaluar në Rusi.

G.MO/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?