Programacion

E Hënë
10
Janar
E Martë
11
Janar
E Mërkurë
12
Janar
E Enjte
13
Janar
E Premte
14
Janar
E Shtunë
15
Janar
E Diel
16
Janar
E Hënë
17
Janar
E Martë
18
Janar
E Mërkurë
19
Janar

Xi Jinping

Bota

Samiti Kinë- Afrikë, Xi Jinping premton të dhurojë 1 miliard vaksina kundër Covid në Afrikë

30 Nëntor 2021, 03:00| Përditesimi: 30 Nëntor 2021, 03:03

Presidenti kinez Xi Jinping është zotuar të dhurojë 1 miliard doza të vaksinës Covid në Afrikë, ku vetëm 7% e popullsisë është imunizuar.

Presidenti kinez Xi Jinping , i cili foli sot përmes video konferencës në samitin Kinë-Afrikë që po zhvillohet në Dakar, kryeqyteti i Senegalit - është zotuar të dhurojë një miliard doza vaksine kundër Covid në kontinentin më të vështirë me imunizimin e fushatës. Sipas Our World in Data, vetëm 7% e popullsisë afrikane ka përfunduar ciklin e vaksinës, me përqindje edhe më të ulëta në vende si Nigeria (2.9%), Kenia (4.8%), Tanzania (0.9%) dhe Burundi. (0.0025%).

Udhëheqësi kinez shpjegoi se vendi i tij është gati të dhurojë drejtpërdrejt 600 milionë doza, ndërsa 400 milionë të tjera do të vijnë nga burime të tjera, si investimet në vendet e prodhimit farmaceutik.

"Kina - shpjegoi Xi - do të zhvillojë gjithashtu 10 projekte mjekësore dhe shëndetësore për shtetet afrikane dhe do të dërgojë 1500 ekspertë të shëndetit publik në kontinent".

Pekini ka investuar burime të mëdha në Afrikë prej dekadash dhe ka vendosur, së bashku me ndihmën shëndetësore, të forcojë sektorin e bujqësisë duke dërguar 500 agronomë dhe duke ngritur një sërë qendrash për trajnimin e profesionistëve dhe transferimin e teknologjisë në kontinent.

Për më tepër, në samitin e Dakarit, lideri kinez njoftoi nisjen e nismës "njëqind kompani, një mijë fshatra" nga Aleanca e Përgjegjësisë Sociale e Korporatës së Kinës. Projekti është një nga ata që Pekini synon të nisë për të inkurajuar përparimin e partneritetit gjatë tre viteve të ardhshme dhe i cili gjithashtu do të sjellë ndryshime të rëndësishme në frontet e shëndetit, financave, qëndrueshmërisë mjedisore, inovacionit teknologjik, tregtisë dhe sigurisë. Për më tepër, Pekini nuk do të neglizhojë trajnimin e studentëve dhe punëtorëve afrikanë dhe gjithashtu do të nisë projekte në fushën e arsimit dhe punësimit.

G.MO/ReportTv.al
Komento

Komente

  • Iris: 30/11/2021 04:43

    Kina ka kohe qe po futet ne Afrike.Vaksinat dhe nje e shkelur syri dhe laku kinez shterngohet pak me shume rreth qafes se Afrikes.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Qëndrimi i Metës për dhunën në PD më 8 janar mendoni se ishte: