Programacion

E Hënë
12
Prill
E Martë
13
Prill
E Mërkurë
14
Prill
E Enjte
15
Prill
E Premte
16
Prill
E Shtunë
17
Prill
E Diel
18
Prill
E Hënë
19
Prill
E Martë
20
Prill
E Mërkurë
21
Prill
E Enjte
22
Prill
E Premte
23
Prill
E Shtunë
24
Prill
E Diel
25
Prill

Simboli i OBSH-së

Bota

‘Trend’ shqetësues, OBSH: Rriten për të gjashtën javë radhazi rastet e infektimeve me COVID-19 në të gjithë botën

7 Prill, 13:14| Përditesimi: 7 Prill, 13:31

Organizata Botërore e Shëndetësisë, deklaroi se numri i infektimeve me COVID-19 është rritur për të gjashtën javë radhazi, me mbi 4 milionë raste të raportuara në javët e fundit, në te gjithë botën.

Përveç infektimeve edhe numri i viktimave është rritur me 11% javët e fundit, duke bërë që mbi 71 mijë persona të humbasin jetën si pasojë e koronavirusit.

Vendet në të cilat është raportuar numri më i lartë i viktimave është India, Brazili, SHBA, Turqia dhe Franca.

OBSH ka kritikuar gjithnjë hendekut në furnizimin e vaksinave kundër COVID-19, mes vendeve të pasura dhe të varfëra, pasi kjo mund të sjelli rrezikun e rritjes së rasteve të infektimeve në vendet në të cilat ende nuk ka mbërritur asnjë dozë.

Megjithatë pavarësisht paralajmërimeve nga OBSH për “zhdukjen” e këtij hendeku përmes solidaritetit dhe dhurimit të vaksinave një gjë e tillë ende nuk është bërë realitet. 

J.GJ./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni pro apo kundër anulimit të moratoriumit të gjuetisë premtuar nga Lulzim Basha?