Foto ilustruese

Shëndeti

Shqipëria 609 të infektuar dhe 10 viktima në 24 orët e fundit! 20 pacientë në gjendje të rëndë në spitale! 7,804 raste aktive me COVID

24 Nëntor, 18:30| Përditesimi: 24 Nëntor, 19:13

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 609 raste të reja me koronavirus nga 3,598 testime të kryera. Fatkeqësisht, 10 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin gjatë këtyre 24 orëve. Krahasuar me një ditë më parë kemi rritje të numrit të infektimeve dhe viktimave.

Më konkretisht bëhet fjalë për një qytetar 66 vjeç nga Bulqiza, një qytetar 69 vjeç nga Fushë- Kruja, katër qytetarë nga Tirana 71 -77 vjeç,  dy qytetarë nga Elbasani 71 dhe 72 vjeç, një qytetar nga Fieri 74 vjeç, një qytetar nga Korça 82 vjeç. 

Ministria e Shëndetësisë teksa apelon qytetarët të vaksinohen, bën me dije se në spitalet COVID po marrin trajtim 159 pacientë, nga të cilët 20 janë në gjendje më të rënduar.

Në të gjithë vendin mësohet se janë 7,804 raste aktive me COVID, ndërsa 642 qytetarë janë shëruar në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 186,909 që nga fillimi i epidemisë.

Sa i përket infektimeve, rastet e reja u regjistruan në këto bashki: 249 në Tiranë, 36 në Fier, 35 në Durrës, 26 në Berat, 21 në Vlorë, 17 në Kamëz, 16 në Korçë, 15 në Gjirokastër, Dimal, 13 në Shkodër, Lushnje, Elbasan, 12 në Sarandë, 9 në Kavajë, 8 në Patos, 7 në Kurbin, Krujë, Mallakastër, Kuçovë, 5 në Kolonjë, Skrapar, 4 në Pukë, Lezhë, Shijak, Divajë, Përmet, Tepelenë, Pogradec, 3 në Vau i Dejës, Vorë, Selenicë, Memaliaj, Maliq, 2 në Tropojë, Mirditë, Bulqizë, Delvinë, Konispol, Libohovë, Këlcyrë, Poliçan, Peqin, Librazhd, 1 në Malësi e Madhe, Kukës, Has, Dibër, Rroskovec, Himarë, Dropull, Devoll, Belsh, Gramsh. 

Statistika (24 Nëntor 2021)
Raste të reja ditore         609
Të shëruar në 24 orë      642
Të shtruar në spitale       159
Humbje jete në 24 orë     10
Testime ditore                 3,598
Testime totale              1,372,918
Raste pozitive                197,776
Raste të shëruara           186,909
Raste Aktive                      7,804
Humbje jete                      3,063

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve
Tiranë          4,138
Fier                659
Gjirokastër      559
Shkodër         472
Berat              478
Durrës             411
Elbasan            344
Vlorë                251
Korçë              213
Lezhë              162
Kukës              61
Dibër                56

M.Ç//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?