Programacion

E Premte
20
Maj
E Shtunë
21
Maj
E Diel
22
Maj
E Hënë
23
Maj
E Martë
24
Maj
E Mërkurë
25
Maj
E Enjte
26
Maj
E Premte
27
Maj
E Shtunë
28
Maj
E Diel
29
Maj

Kultura

‘Nuk u pyetëm!’, Akademia e Shkencave hap debatin për Butrintin pas miratimit të ligjit: Parku ishte në ngritje! Tare-akademikëve: Profesorë, do ju ngelet emri që dorëzuat historinë

Akademikët shqiptar, një ditë pas miratimit të ligjit për menaxhimin e Parkut të Butrintit, thonë se nuk janë thirrur në konsulta. Studiuesi Auron Tare u shpjegon se kjo nuk i shpëton nga përgjegjësia dhe se me Ligjin e ndryshuar të Trashëgimisë, edhe historia do të cenohet!

24 Maj, 16:58

Kultura

 • ‘Nuk u pyetëm!’, Akademia e Shkencave hap debatin për Butrintin pas miratimit të ligjit: Parku ishte në ngritje! Tare-akademikëve: Profesorë, do ju ngelet emri që dorëzuat historinë

  Nis Java Greke e Kulturës, firmoset memorandumi për bashkëpunim në fushën e arkeologjisë, ministrja greke: Do punojnë grupe shkencore nga të dyja vendet

  Marrëveshja për Butrintit, ministrja e Kulturës: Duhen shtuar më shumë shërbime! Do të hapet një qendër për kërkimet shkencore

  Marrëveshja për menaxhimin e Butrintit, protestë para Kuvendit! Arkeologu Apollon Baçe: Në krye të fondacionit që do e menaxhojë një antishqiptar, plani qesharak

  Nxënësit dyndje në memorialin e ‘Skenderbeut’! Turizmi historik në Lezhë, 2100 vizitorë në muaj

  ‘Errësirë’, ekspozitë për diktaturën në tunelin 25 m në muzeun ‘Shtëpia me gjethe’

  Përurohet vëllimi me tregime ‘Castigat’ i Ardian Vehbiut, shkrimtari: Në periudhën kur kishte tema të nxehta si arkitektura a teatri, shkrova shumë

  GjiroClassica bën bashkë artistët e rinj nga Rajoni në Konkursin Internacional të Instrumentistëve të rinj ‘tempo’ në Gjirokastër

  11 artistë veshin ‘Murin’ e galerisë “Kalo” me vepra bashkëkohore, Arben Meksi në ekspozitë: Karikatura shqiptare, kalon nga letra në kanavacë e hyn në tregun e artit

  45 Vite karrierë, Osman Mula rrëfen për jetën dhe krijimtarinë artistike

  ‘Art trashëgimi’, ekspozohen 74 punime artistike në Apoloni! Parku i Apolonisë, destinacioni i preferuar i të huajve

  Artan Peqini mban ‘pezull’ kohën e thërret njerëzit e dashur në 24 tablo, rrëfimi i skulptorit për shtatoren 5 m të Pjetër Bogdanit në Has: Një punë 4-vjeçare, i jep Krumës identitet të ri

  Shqiptaria në Arkivin Osman të Stambollit me mbi 180 mijë dokumente, osmanologu: Dokumentacioni më i madh për Shkodrën, 1500 dosje për Ali Pashë Tepelenën

  18 maji Dita Ndërkombëtare e Muzeve, sot hyrja falas në të gjithë Muzetë dhe Parqet Arkeologjike

  Fondi i Krijimtarisë Letrare për të rinj, Qendra e Librit shpall 3 fituesit me tri dorëshkrime në prozë

  115 libra me emrin e Ardian Klosit! Ekspozohet vepra në 10-vjetorin e vdekjes, mes titujve edhe ‘Refleksione’ që shkroi me Ramën

  Nga premtimi i Ramës për rindërtim, te justifikimet me krizën e luftës, Shqipëria 2 vite pa Teatër Kombëtar, artistët: E shqyen, dhimbje e madhe

  Besmir Bitraku emocionohet teksa flet për të atin aktorin e madh Marko Bitraku

  'Përvjetori i ditëlindjes', një dramë familjare premierë nga 27 maji

  Nga ‘Otranto-ja’ tek ‘Lufta’, Festivali Kontemporan çel dyert në Galerinë e Tiranës, studentët rrëfejnë punimet e tyre

  Ukraina rrëmben çmimin e parë në Eurovision 2022

  10 mln lekë për 16 projekte! Nga Kozma tek Shundi, ‘Fondi i Teatrit për të rinj’ me emra të dramaturgëve të traditës! Fitues me produksione të gatshme? Basha: S’kam dijeni

  Debati për Butrinitn, banorët ngrihen në protestë, specialisti i mjedisit: Fitimet e parkut janë 2 milionë euro në vit, ndaj qeveria do t’ia japë privatit

  'Trashëgimia e Prizrenit', ekspozitë fotografike në Berat! 21 site kulturore e arkeologjike në qendrën mesjetare

  'Marubit', i dhurohen rreth 20 mijë negativë të Safetit e Gjyzlades, i biri dhe nipi Namik Dokle rrëfejnë historinë e rrallë të çiftit që jetoi me pasionin për fotografinë

  Bazuar në filmin “Festen” të vlerësuar në Kanë, ‘Përvjetori i ditëlindjes’ së shpejti në Teatër, Bitraku do të ngjisë edhe spektatorin në skenë: Të kthejmë sytë tek fëmijët

  ‘Kusuret po i mban Ronela por fajin e ka tjetër kush’ kompozitori akuza ndaj RTSH-së

  'Po të ishte i ati gjallë nuk do ia miratonte këtë performancë’ komenti i kompozitorit Shëngjergji në 'Rreze Dielli'

  Veshje e vjedhur dhe performancë pa etikë, specialistët analizojnë performancën e Ronela Hajatit

  Nga imitimi i veshjeve te formula e gatshme e këngës, guximi i Ronelës rebelon muzikantët: RTSH të reflektojë, të mos mbetet ‘peng’ i Eurovizionit

  ‘Për ty babë’, sopranoja Inva Mula dhe muzikanti Genc Tukiçi ndezën skenën e teatrit: Shkodra mbetet shtëpia ynë e zemrës

  ‘100 vjet Burrel’, festë dhe konferencë shkencore në mat! Viti jubilar, biblioteka e qytetit merr emrin ‘Pjetër Budi”

  Çelet ekspozita ‘Jetë paralele’ në Galerinë e Arteve në Fier! 12 artistë, 40 punime në pikturë, skulpturë dhe vizatim

  ‘Ne jemi të bërë nga yjet!’ Nisma e 2 solistëve të parë të ‘Operas’, Adela e Anxhelo Muçollarit kulmon me mbrëmjen gala: Ngjitëm në skenë 150 talente, rruga e artit e vështirë, duam t’i përkrahim

  Restaurohet filmi 'Vdekja e kalit', Timo Flloko: Është një film që në kohë ka luajtur një rol të rëndësishëm

  Kremtohet festa e Shëngjergjit në Bulqizë e Kukës, simbol i ndarjes nga periudha e gjatë e dimrit dhe ardhjes së verës

  Koncert recital me tinguj muzikor dhe vargje lirike, përkujtohet 617-vjetori i lindjes së Skënderbeut në Lezhë.

  Përurohet Studimi "Letërsia shqiptare, përkthyer në gjuhët e BE-së dhe të Ballkanit Perëndimor

  Shfaqja teatrale "Mes çarçafëve" premierë në Berat! Regjisori Londo dhe aktorja Yllka Mujo: Shfaqje delikate, të lumtur që e nisim nga këtu

  ‘Tirana në telajo’, e parë nga studioja e Hasan Nallbanit, rrëfimi i piktorit 88-vjeçar: Brengat e mia për Galerinë Kombëtare dhe dhunën ndaj trashëgimisë