Kultura

Kultura

 • Instituti i Krimeve të Komunizmit, promovohet kolana studimore! Te Muzeu performanca ‘Musine, njësoj si ne’! Në Shtëpinë e Evropës dokumentari ‘Ngjyra në errësirë’!

  'Trupat mblidheshin me qese, qentë hanin kufomat', fotoreporterët dëshmojnë nga Kryeministria Luftën në Ukrainë: Fotot tona, prova të krimeve

  Spiro Katundi, këngëtari i njohur i festivaleve që u bë prift! Ndoqi gjurmët e të atit, artin e vazhdoi si krijues

  Ciceron/ Dita e Gjuhës Amtare, Gjovalin Shkurtaj si ‘Personazh’ në Kryeministri! Shënime video, Driant Zeneli tek ‘Agimi’! Ditët e Kujtesës, deri në 26 shkurt!

  Peticioni i studiuesve, ‘shoshiten’ problemet, AMA: Për gjuhën shqipe, asnjë ankesë! Më e lashta në botë?! Akademiku: Të pyeten ata që merren me këtë punë!

  Ciceron/ Sonila Strakosha dhe Artur Spanjolli sot në Institutin Italian! Komedia ‘Martesë me kushte’ e Dario Fo në ArTurbina! Klenti Hodo tek ‘Agimi’!

  Varka e vjetër në Vjosë nuk i përket Mesjetës, historiani kundërshton hipotezën e studiuesit Gjika

  Yzeiri: Këta sharlatanë thonë se gjuha shqipe është sllave, ja ku e kanë problemin

  Gjuha shqipe/ Botuesja ngre alarmin: Rrjetet sociale po dëmtojnë fëmijët, gjithçka e mësojnë anglisht!

  Akademikët ngrenë alarmin: Dokumentet zyrtare shkruhen me gabime drejtshkrimore

  Denoncimi për delegatin e FSHF-së Bujar Pregja, drejtori i Flamurtarit: Provokoi tifozërinë tonë, nuk i druhemi hakmarrjes së federatës

  Vala e re’ e Elton Baxhakut tek ‘Agimi’! ‘Vizita e vonuar’ e Kërçovës në ‘Bazament Art Space’! Personazhe, në fokus prifti artist Spiro Katundi

  EMRAT/ Nga Rexhep Qosja, Pëllumb Xhufi e Fatos Tarifa, intelektualët shqiptarë peticion: Largoni sharlatanët nga ekranet, shkelin edhe gjuhën shqipe

  Auron Tare ngre alarmin: Çekiçët po gërmojnë pranë Sinagogës së shekullit të V-të në Sarandë! Në '97-ën Nano rrafshoi kioskat për ta mbrojtur

  Emigroi 31 vjet më parë, Toni Milaqi çel ekspozitën e parë personale në atdhe, në piktura dhe familja: Dhuna gjendet kudo! Puna ime sa politike dhe sociale

  ‘The Grandfather Brothers’ tek ‘Agimi’! 100-vjetori i Sulejman Pitarkës në Arkiv! Artan Imami dhe Luli Bitri, komedi franceze në Komunën e Parisit!

  'Broadway night’, sot e nesër muzikali pranë Katedrales Ortodokse! ‘Filiz’, dokumentari i Gerald Shinos tek ‘Artet’! Artemisa Çullhaj në ‘Fab’

  ‘Puçini in love’ në Opera! ‘7 minuta’ me Driada Dervishin në Korçë! Kërcimi ‘Alkimisti’ tek Eksperimentali! ‘Rumi i ndaluar’ në Shtëpinë Studio Kadare

  Laura Nezha si ‘Elektra’, Kiço Londo me Sofokliun në ArTurbina, personazhet mes zemërimit dhe dëshirës për hakmarrje

  Ciceron/ Toni Milaqi në Galerinë e Arteve Tiranë! ‘Valë e re’, emigracioni i parë nga Elton Baxhaku! ‘Kërcimi i dashurisë’ në Bylis! Olsten Gripshi me monografi për Fatbardh Markun

  ‘Vajza, mbajeni mirë me mamanë e atij!’, Artan Imami tregon mes batutash komedinë çmim ‘Molier’!

  'Ciceron'/ Kiço Londo te ‘Eksperimentali’ me ‘Elektrën’ e Sofokliut! ‘Kujtesa kolektive’ në fokus! ‘Vizitë e vonuar’, Shpëtim Kërçova tek Bazament Art Space

  Çelet ekspozita ‘Muri’ në galerinë ‘Vilson Kilica' të Fierit, ekspozohen piktura dhe skulptura të 13 artistëve

  Sanremo 2024, më të mirat e mbrëmjes së tretë! Sërish polemika për kërcimin ‘qua qua’ me Travoltën! Ermal Meta rikthehet me këngën e tij fituese

  Ciceron/ Për vogëlushët në Opera ‘Il maestro di cappella’! ‘Testamenti’ i Bungos në ArTurbina! Merita Smaja, ‘Mbretëresha e Borës’ te ‘Migjeni’!

  ‘Të mbyturit dhe të shpëtuarit’, në shqip libri që Primo Levi shkroi një vit para vdekjes, të pranishmit: Sprova e tij e jetuar për Aushvicin

  Transforimi i Pallatit të Kulturës në Durrës, investim 595 mln lekë! Sako për Report Tv: Rikonstruksioni nis brenda 6 muajsh

  ‘Ciceron’/ Propozimi i Andia Xhungas me ‘10 vjet martesë’ ! Vijon sot e nesër ‘AniFest’! ‘100-vjetori i Sulejman Pitarkës’ me filma në Arkiv

  Ciceron/ Te 'Sotir Kolea' për 'Të mbyturit dhe të shpëtuarit' e Primo Levit! 'Nuk duhet ta thoshe', Artan Imami dhe Luli Bitri në 'Arturbina'

  100 vjetori i Puçinit, në TKOB do të vihen në skenë 3 operat e famshme, bashkëpunim Shqipëri - Itali

  Dy pengjet e Lili Cingut, nipi: E donte jetën, në spital thoshte ‘sikur të kërcej’! Kortezhe nga diaspora dhe Shkupi: Krenarë për 'hyjneshën e valles shqiptare'

  Shuhet ‘Mbretëresha e valles shqiptare' Lili Cingu, 'Nder i Kombit'! Valltarja ikonë e Ansamblit Kombëtar

  'Ciceron'/ Baleti ‘Giselle’, nga sot në Opera! ‘Martesë me kushte’ në Teatrin Eksperimental! Vijon Festivali i Filmit për Fëmijë tek ‘Agimi’!

  ‘Në Librari’, 3 titujt e rinj të kësaj jave! Alljet Aliçka vjen me ‘histori njerëzish të zakonshëm’! Vajzat e Jaltës, të fshehtat e Çurçill, Rusvelt e Herman

  Kori i Filarmonisë së Kosovës nis festën e pavarësisë në Tiranë! Artistët këndojnë pjesë shqiptare, befasojnë publikun

  'Ciceron'/ ‘Mister stetoskopi’ tek ‘Tonin Harapi’! Cirku me shfaqje! Në teatro ‘Testamenti’, ‘Nëna’ dhe ‘Elektra’

  Kukës/ Historia e orës shekullore në xhaminë e Borjes, familja Dokle e shpëtoi nga shkatërrimi në komunizëm

  Kujtohet 115-vjetori i shfaqjes së parë teatrale në Vlorë, ‘Vdekja e Pirros’ u vendos në skenë në janar 1908, i parapriu shpalljes së pavarësisë

  Ciceron/ 20-vjetori i krijimit të “Korit të Filarmonisë së Kosovës”, sot koncert në Opera! “Elektra” e Sofokliut, në teatrin e Durrësit nga Kiço Londo

  Kushtoi 1 milionë euro, pamja e re e 'Torrës Veneciane' në Durrës! Pas restaurimit kthehet në qendër dixhitale