Programacion

E Premte
20
Maj
E Shtunë
21
Maj
E Diel
22
Maj
E Hënë
23
Maj
E Martë
24
Maj
E Mërkurë
25
Maj
E Enjte
26
Maj
E Premte
27
Maj
E Shtunë
28
Maj
E Diel
29
Maj
Bota

Ambasadori i Kinës në SHBA paralajmëron për konflikt mbi Tajvanin

29 Janar, 00:29| Përditesimi: 29 Janar, 00:31

Kina dhe Shtetet e Bashkuara mund të përfundojnë në një konflikt ushtarak nëse Shtetet e Bashkuara inkurajojnë pavarësinë e Tajvanit, ka thënë ambasadori i Pekinit në Uashington, Qin Gang.

“Më lejoni ta theksoj këtë. Çështja e Tajvanit është kutia më e madhe ndërmjet Kinës dhe Shteteve të Bashkuara”, tha Qin për median amerikane National Public Radio në një intervistë të transmetuar të premten.

 “Nëse autoritetet tajvaneze, të inkurajuara nga Shtetet e Bashkuara, vazhdojnë të ndjekin rrugën e pavarësisë, ka shumë të ngjarë që ajo [do të] përfshijë Kinën dhe Shtetet e Bashkuara, dy vendet e mëdha, në një konflikt ushtarak”, shtoi ai.

Nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga autoritetet amerikane. Intervista u transmetua vetëm disa orë pasi Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken dhe ministri i Jashtëm i Kinës Wang Yi diskutuan krizën mbi Ukrainën.

Kina pretendon se Tajvani qeveriset në mënyrë demokratike si territori i saj dhe ka rritur presionin në dy vitet e fundit për të pohuar pretendimet e saj për sovranitet. Megjithatë, ndërsa zyrtarët kinezë kanë paralajmëruar për veprime ushtarake mbi Tajvanin, është e pazakontë që ata ta lidhin atë drejtpërdrejt me SHBA-në.

Tensionet janë përshkallëzuar gjithashtu muajt e fundit pasi ushtria e Kinës ka kryer misione të përsëritura ajrore mbi ngushticën e Tajvanit, rruga ujore që ndan ishullin nga Kina. Megjithëse SHBA nuk ka lidhje zyrtare me Tajvanin, ajo është mbështetësi dhe furnizuesi kryesor i saj i armëve.

Kryetari i Shefit të Shtabit të Përbashkët të SHBA, Gjenerali Mark Milley i tha Kongresit vitin e kaluar se Kina dëshiron aftësinë për të pushtuar dhe mbajtur Tajvanin brenda gjashtë viteve të ardhshme, por mund të mos synojë ta bëjë këtë në një afat të afërt.

G.MO/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?