Bota

Arkeologët zbulojnë dëshmi të kishës legjendare të humbur e ndërtuar mbi shtëpinë e dishepujve të Jezusit

23 Tetor, 02:41| Përditesimi: 23 Tetor, 02:54

Janë zbuluar më shumë prova që lidhin rrënojat e lashta të zbuluara në Izrael me një kishë të humbur prej kohësh që thuhet se ishte ndërtuar në shtëpinë e dy prej dishepujve të Jezusit, kanë zbuluar arkeologët.

Një dysheme mozaiku e zbuluar gjatë një gërmimi në El-Araj, vendi i fshatit biblik Bethsaida, daton më shumë se 1500 vjet më parë dhe ka dhënë prova të reja që sugjerojnë se vendi është vendndodhja e Kishës legjendare të Apostujve.

Rrënojat e epokës bizantine u zbuluan për herë të parë në vitin 2019, me arkeologët në Kolegjin Akademik Kinneret të Galilesë që kanë punuar për disa vite për të konfirmuar nëse struktura ishte ajo e kishës së famshme.

Megjithëse përmendet në disa tekste historike që datojnë që nga viti 725 pas Krishtit, ekzistenca e Kishës së Apostujve ka qenë prej kohësh një mister, me mungesë të provave fizike që ka bërë që shumë njerëz të pyesin nëse ajo ka ekzistuar ndonjëherë.

Arkeologët Steven Notley dhe Mordechai Aviam kanë mbetur të bindur se rrënojat që ata zbuluan janë ato të kishës, e cila u tha se ishte shkatërruar nga një tërmet më shumë se 1200 vjet më parë dhe thonë se zbulimi i ri i mozaikut mund të sigurojë prova të pakundërshtueshme.

‘’Ne identifikuam një absidë të madhe në lindje dhe zbuluam dy mbishkrime. Ndërsa ai më i vogli përmend një dhjak dhe një projekt ndërtimi, mbishkrimi më i madh është një gjysmë medalion dhe flet për peshkopin dhe rindërtimin e ndërtesës, 'tha Aviam, sipas Qendrës për Studimin e Judaizmit të Lashtë dhe Origjinave të Krishterë.

Vendndodhja e kishës është në një zonë pranë detit të Galilesë, ku thuhet se Jezusi ka kryer disa nga mrekullitë e tij, duke përfshirë ushqimin e 5000 njerëzve dhe ecjen mbi ujë. Në të dhënat historike kisha thuhet se është ndërtuar mbi shtëpinë e dikurshme të dishepujve të Jezusit, Pjetrit dhe Andreas.

G.MO/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?