Sport

Atletico Madrid kampione e ‘La Liga-s’ për të 11 herë! Reali fiton, por s’mjafton

22 Maj 2021, 20:25| Përditesimi: 22 Maj 2021, 20:28

Atletico Madrid është shpallur fituese e La Liga për të të 11 herë në historinë e klubit. Ekipi i drejtuar nga tekniku Diego Simeone ka mundur të mposhtë në transfertë Real Valladolid, duke u shpallur kështu kampione e “La Liga” 2-1.

Ishin fillimisht vendasit ata që kaluan në epërsi falë një goli të Plano, në minutën e ’18-të të sfidës. Rezultati u barazua në minutën e ’67-ë falë Correea, ndërsa fitorja u vulos 10 minuta më vonë, nga Luis Suarez, ‘shpëtimtari’ i Atletico-s në këtë sezon.

Nga krahu tjetër, Real Madrid, e cila ishte ende në garë për fitoren e trofeut në këtë javë të fundit të kampionatit, edhe pse fitoi ndaj Villarreal, nuk mundi të shpallej kampione.

Sa i përket tabelës së klasifikimit, Atletico Arriti të grumbullonte në këtë kampionat 86 pikë, e ndjekur nga Real Madrid me 2 pikë më pak e Barcelona e vendit të tretë me 79 pikë.

Sa i përhapur është korrupsioni në Shqipëri?