Programacion

E Hënë
10
Janar
E Martë
11
Janar
E Mërkurë
12
Janar
E Enjte
13
Janar
E Premte
14
Janar
E Shtunë
15
Janar
E Diel
16
Janar
E Hënë
17
Janar
E Martë
18
Janar
E Mërkurë
19
Janar

Austri/ Ish- kancelarit Sebastian Kurz i hiqet imuniteti për hetimin e korrupsionit

19 Nëntor 2021, 00:19| Përditesimi: 19 Nëntor 2021, 00:21

Ish-kancelari Sebastian Kurz po përballet me akuzat se ka përdorur paratë e shtetit për të paguar sondazhet për të rritur imazhin e tij. I akuzuar më 6 tetor falë bastisjes në zyrat  e tij dhe partisë së tij si dhe kërkesës nga opozita Kurz dha dorëheqjen duke ja lënë detyrën ministrit të jashtëm  Alexander Schallenberg.

Megjithatë, Kurz ka mohuar çdo akuzë drejtuar tij me pretendimin se gjatë hetimeve do të zbulohet e vërteta.

Pavarësisht pretendimeve të Ish-kancelarit, mediat e huaja bëjnë me dije se Parlamenti i Austrisë hoqi të enjten imunitetin e politikanit konservator dhe ish-kancelarit Sebastian Kurz , duke i hapur rrugën atij që të përballet me një hetim korrupsioni . Partia e tij e qendrës së djathtë Popullore Austriake (ÖVP) mbështeti masën për heqjen e imunitetit të tij dhe lejimin e hetimit.

Vetë Kurz kishte bërë thirrje më parë për heqjen e imunitetit të tij në mënyrë që hetimi të mund të vazhdonte, duke këmbëngulur se donte të luftonte pretendimet "të rreme" që i kushtuan atij punën e tij si kancelar.

Kujtojmë se gjatë bastisjes së zyrtave të Kurz tha se hetimet për korrupsion e rryshfet kishin nisur që prej vitit 2016. Akuzat e Kurzsi një ish- konservator në fuqi ishin goditja e dyutë fatale edhe për Gjermaninë e Merkel e cila humbi dy herë nga ideologjitë e partisë konservatore.

Rënia nga piedestali i kancelarit austriak në largim ka qenë po aq e shpejtë sa ngritja e tij në nivelet e sipërme të strukturave të pushtetit të republikës Alpine. Pasi u bë sekretar shtetëror për integrimin në moshën 24 -vjeçare, Kurz u ngrit në ministrinë e jashtme në moshën 27 -vjeçare dhe u bë një nga krerët më të rinj të qeverisë të zgjedhur në mënyrë demokratike në botë, pasi udhëhoqi PVP -në drejt një fitoreje zgjedhore në vitin 2017.

G.MO/ReportTv.al
Komento

Komente

  • Cnjfjfjf: 19/11/2021 00:41

    Cudi si ia hoqen. A nuk eshte sulm politik nga prokuroria e politizuar si per rastin e Tahirit?!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Qëndrimi i Metës për dhunën në PD më 8 janar mendoni se ishte: