Programacion

E Shtunë
12
Qershor
E Diel
13
Qershor
E Hënë
14
Qershor
E Martë
15
Qershor
E Mërkurë
16
Qershor
E Enjte
17
Qershor
E Premte
18
Qershor
E Shtunë
19
Qershor
E Diel
20
Qershor
E Hënë
21
Qershor
E Martë
22
Qershor
E Mërkurë
23
Qershor
E Enjte
24
Qershor
E Premte
25
Qershor
Aktualitet

Balluku inspekton punimet në pjesën lindore të Unazës së Madhe të Tiranës: Ky aks do të jetë në dispozicion në fund të muajit gusht

30 Prill, 16:43| Përditesimi: 30 Prill, 17:02

Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku ka inspektuar punimet në pjesën Lindore të "Unazës së Madhe". Ky aks bën me dije ministrja do të jetë gati në fund të muajit gusht. Aktualisht po punohet në lotin 2 për vendosjen e trarëve në viaduktin me gjatësi 210 metra, betonimin e mureve të tunelit si dhe për ndërtimin e pilotave për mbrojtjen e skarpatës.

"Vijon papushim puna në pjesën Lindore të Unazës së Madhe të Tiranës për të bërë të mundur që ky aks të jetë në dispozicion të udhëtarëve në fund të muajit gusht. Vijon papushim puna në pjesën Lindore të Unazës së Madhe të Tiranës për të bërë të mundur që ky aks të jetë në dispozicion të udhëtarëve në fund të muajit gusht.

Po punohet në lotin 2, për vendosjen e trarëve në viaduktin me gjatësi 210 metra, betonimin e mureve të tunelit si dhe për ndërtimin e pilotave për mbrojtjen e skarpatës", shkruan Rama i cili ka ndarë videon e inspektimit të ministres.

Balluku bashkë me ekspertët në terren thanë se vështirësi në këtë kantier ndërtimi ka qenë formacioni gjeologjik që ua ka bërë punën disi më të vështirë.

“Ky aks do të mbajë një trafik mjaft të rëndësishëm. Ka qenë edhe pjesa me kompleksitetin më të lartë. Afati I kësaj vepre është fundi i gushtit, por mesa duket puna po ecën dhe duket se nuk do kemi më problem as për tharjen. Kemi lidhjen e tre loteve, atë të parin nga TEG-u deri në Farkë dhe pjesa tjetër nga Bërryli në Shkozë dhe mbetet ky lot,” tha ndër të tjera ministrja. 

16 mars ka nisur qarkullimi i automjeteve në tunelin numër 4, në nyjen “Shqiponja”, i cili është i aksesueshëm për mjetet.

Be.K./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni pro apo kundër një rikthimi të Sali Berishës në krye të PD?