Programacion

E Martë
30
Nentor
E Mërkurë
1
Dhjetor
E Enjte
2
Dhjetor
E Premte
3
Dhjetor
E Shtunë
4
Dhjetor
E Diel
5
Dhjetor
E Hënë
6
Dhjetor
E Martë
7
Dhjetor
E Mërkurë
8
Dhjetor
E Enjte
9
Dhjetor

Arben Ristani dhe Lulzim Basha

Politikë

Basha shkarkoi Berishën dhe Nokën nga PD, Ristani: Vulëhumburi ka shkelur hapur statutin e PD, nuk i ka këto kompetenca

12 Tetor, 18:01| Përditesimi: 12 Tetor, 18:04

Arben Ristani i revoltuar kundrejt kreut të PD, Lulzim Basha është shprehur se vendimet e tij lidhur me shkarkimin e Sali Berishës dhe Flamur Nokës, janë në kundërshtim të hapur me statutin e Partisë Demokratike.

Demokrati ka treguar se në statut është parashikuar se Basha, ose ndryshe vulëhumburi siç e quan ai mund të japë urdhra dhe udhëzime, por jo vendime pasi ato i marrin organet kolegjiale.

Në një postim në rrjetin e tij social Facebook, Ristani e ka bërë tq qartë se asnjë anëtar i grupit parlamentar, nuk mund të marrë vendim të caktojë në detyrë, ose të shkarkojë nga detyra, ose të përjashtojë nga grupi një anëtar tjetër.

Ai gjithashtu ka ftuar çdo njeri të interesuar mbi gjithçka që ai ka shkruar të kërkoi një kopje të vendimeve për të kuptuar.

Pasi kryedemokrati Basha ka përjashtuar Sali Berishën nga grupi parlamentar PD dhe pasi i doli kundër hapu, ai ka shkaktuar edhe Flaur Nokën nga pozicioni i nënkryetarit të Komisionit të Sigurisë. Madje ka paraljmëruar se do ta përjashtojë edhe nga Grupi Parlamentar.

J.GJ./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se strukturat shtetërore i kanë kapacitetet për të përballuar stinën e përmbytjeve?