Programacion

E Mërkurë
12
Maj
E Enjte
13
Maj
E Premte
14
Maj
E Shtunë
15
Maj
E Diel
16
Maj
E Hënë
17
Maj
E Martë
18
Maj
E Mërkurë
19
Maj
E Enjte
20
Maj
E Premte
21
Maj
E Shtunë
22
Maj
E Diel
23
Maj
E Hënë
24
Maj
E Martë
25
Maj

Foto ilustruese

Bota

Britania regjistron vetëm 1 viktimë nga COVID, numri më i ulët i fataliteteve në 9 muaj

3 Maj, 21:21| Përditesimi: 3 Maj, 21:29

Britania regjistroi vetëm një viktimë nga COVID sot, numri më i ulët i fataliteteve në nëntë muaj, ndërsa po ashtu ka rënë ndjeshëm edhe numri i rasteve të reja të  infeksioneve.  Në 24 orët e fundit u regjistruan 1,649 raste të tjera me COVID, një numër shumë i ulët  krahasuar me 2064 që u regjistruan të hënë e kaluar.

Po ashtu  Britania vijon me vaksinimet, ku deri më tani janë vaksinuar 15.4 milion njerëz, ose 30% e të gjithë të rriturve.

Megjithatë, pavarësisht suksesit të procesit të vaksinimit dhe uljes së rasteve me COVID, Kryeministri Boris Johnson dhe lajmin e keq për britanikët, duke thënë se shumë vende që tani më janë në listën e gjelbër të udhëtimeve mund të rrezikohen nga një fluks i sëmundjes dhe se për këtë arsye do të ketë masa shtrënguese edhe gjatë sezonit veror. Komentet e tij erdhën disa orë pasi BE zbuloi planet për të lejuar britanikët e vaksinuar që të udhëtojnë për pushime verore.

J.SH./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A është gati Shqipëria për sezonin e ri turistik?