Politikë

Buxheti i 2022, zv.kryeministri: Më i madhi në 30 vite, bën ndryshime logjike në funksion të një epoke të re! Kryefjalë infrastruktura, dixhitalizimi dhe mbështetja e familjeve në nevojë

25 Nëntor, 10:43| Përditesimi: 25 Nëntor, 11:14

'Më i madhi në 30 vite, që do të bëjë ndryshime logjike në funksion të një epoke të re', kështu e ka konsideruar zv.kryeministri Arben Ahmetaj buxhetin e 2022 që po diskutohet sot në Kuvend. Gjatë fjalës së tij, Ahmetaj iu përgjigj edhe kritikave të opozitës, ku tha se është reflektuar për sugjerimet e tyre, por shton se gjithsesi nuk pret që ky buxhet të votohet nga ata. Sipas Ahmetaj, kryefjala e këtij buxheti do të jetë infrastruktura, dixhitalizimi dhe mbështetja për familjet në nevojë

"Çdo buxhet në 30 apo kusur vite ka të mirat, elementët social, infrastrukturorë apo fiskal që mund të gjykohen nga njëra anë për mirë, nga njëra anë për jo mirë. Shumëkush e di mirë që çdo herë testohemi dhe testohemi në tregun ndërkombëtar në sytë e investitorëve që në genetikë të tyre janë akull të ftohtë, nuk e diskutojnë Shqipërinë  me asnjë emocion, me të vetmin atë të kompanive që e rankojën Shqipërinë në aspektin makroekonomik, institucional dhe ekonomik. Testi kaloi me shumë sukses dhe Shqipëria shënoi rekord, është hera e parë që nxjerrë një Eurobond prej 10 vitesh me kupon 3.5% dhe interes 3.75%. Është e vërtetë që ekonima shqiptare kaloi periudhë jashtëzakonisht të vështirë, tërmeti dhe pandemia llënë të gjitha gërvishtjet afatgjata në fytyrën enjë ekonome, por mënyra si e kemi trajtuar, tregon që kjo maxhorancë ka arritur një maturim në aspektin e konsolidimit fiskal dhe papërgjegjshmëria fiskale është lënë mbrapa. Klasa politike ka fituar maturinë për të mos luajtur me financat publike. Buxheti që kalojmë sot ja vlen të ridiskutohet po me përgjegjshmëri politike e sociale që te qytetarët të transmetojmë atë që është e vërtetë. Buxheti ka disa kryefjalë, e para paketa sociale e mbështetjes së familjes dhe qytetarëve në nevojë. 15 mijë familje që përfitojnë nga ndihma ekonomike, sot i dyfishohet ndihma ekonomike. Jam dakord me debatin e opozits është mjaft apo jo, por mundësitë buxhetore, kur borxhin duhet të fillojmë ta ulim, është ndjeshmëri e lartë sociale. kryefjala tjetër është infrastruktura kritike, blloku kryesor i investimeve publike. Po investohet më shumë sesa merret borxh. 80% borxhi publik patjetër është i lartë, u zgjeruam si 100 vende e kusur, janë 100 vende në glob sot që janë zgjeruar. Edhe Gjermani ka shkuar në 80% të borxhit publik. Ne kemi filluar të ringrihemi, po rritemi me shpejtësi dhe arsyeja është; kujdesi i qeverisë dhe gjithë ajo vibrancë ekonomike që reflektohet në rritjen eksporteve, importeve e konsum. Ky buxhet ndihmon në injektimin serioz ekonomik drejt sektorëve të duhur. Dixhializmi është një nga kryefjalët e këtij buxheti. Po kalojmë në një epokë evolucioni dixhital që i referohet shërbimeve publike për qytetarët dhe sipërmarrjen. Do krijojmë sportele dixhitale në të gjithë Shqipërinë ku çdo qytetarë mund të shkojë aty dhe një punonjës do t'i shërbejë që të marrë shërbime 360 gradë. Buxheti mbështet edhe bujqësinë. Shifrat tregojnë që vëmendja ka funksionuar. Peshkimi ka bërë revolucion, është koha ta mbështesim me investime, që të krijohet flota e peshkimit shqiptar. Edhe kursimet janë rritur. Kur flasim për vlerë të shtuar në ekonomi, po flasim si të rrisim të ardhurat sa më shpejt. Te pjesa e rindërtimit, po mbyllim në krye të një viti maksimumi të gjithë rindërtimin. në shtator të vitit tjetër maksimumi, do t'i kemi mbyllur të gjitha dëmet që tërmeti shkaktoi. Kujdesin me paketën për rindërtimin do ta vazhdojmë, Rindërtimi do të jetë një nga motorët kryesor të furnizimit të rritjes ekonomike pozitivisht. Paketa fiskale, kush fiton më shumë do paguaj më shumë. Taksa progresive, një nga elementë më balancues të mirëmbajtjes të të ardhurave. Kjo do të thotë se nëpërmjet taksës progresive kemi bërë të mundur rritjen reale të të ardhurave, duke i ngarkuar qytetarët me më pak taksa. Do e zerojmë tatimin mbi të ardhurat personale për pagat deri në 400 mijë lekë dhe do e zbusim për ata deri në 150 mijë-200mijë lekë. Patjetër që ka komente e opinione të denja pr t'u dëgjuar e debatuar, besoj që edhe në këtë situatë kemi bërë një buxheti që është më i madhi në 30 vite dhe që ka filluar të bëjë ndryshime logjik enë funksion të një epoke të re. Nuk do i kërkoja opozitës ta votonte, por në respekt të asaj që ju keni mbajtur si qëndrime, shumë vërejtje të tuaja janë reflektuar", tha Ahmetaj.

J.SH.//ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni: