Shëndeti

COVID-19/ 9 humbje jete dhe 495 të infektuar në 24 orët e fundit! Ndërron jetë në moshën 30-vjeçare piktori Kristi Baba

14 Tetor, 17:49| Përditesimi: 14 Tetor, 17:59

495 të infektuar të rinj dhe 9 humbje jete janë shënuar gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë nga koronavirusi. Në të gjithë vendin janë 6,562 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin. Viktimë e virusit mbeti edhe piktori Kristi Baba në moshën 30 vjeçare.

Gjatë 24 orëve të fundi janë shëruar 606 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 167,308 që nga fillimi i epidemisë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 3732 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 495 qytetarë, në këto bashki: 258 qytetarë në Tiranë, 35 në Fier, 20 në Lushnje, 19 në Kamëz, 15 në Durrës, 14 në Shkodër, 12 në Vlorë, 10 në Mallakastër, Gjirokastër, 9 në Krujë, 8 në Lezhë, Patos, Korçë, Elbasan, 7 në Pogradec, 5 në Sarandë, Librazhd, 4 në Malësi e Madhe, Pukë, Vorë, 3 në Has, Libohovë, Kuçovë, 2 në Kukës, Tropojë, Mirditë, Shijak, Rrogozhinë, Konispol, Tepelenë, 1 në Fushë- Arrëz, Kurbin, Kavajë, Rroskovec, Divjakë, Selenicë, Përmet, Poliçan, Belsh.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 153 pacientë, nga të cilët 25 janë në gjendje më të rënduar.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 9 qytetarë: 4 qytetarë nga Tirana 30- 77 vjeç, 1 qytetar nga Berati 59 vjeç, 1 qytetar nga Lezhë 66 vjeç, 1 qytetar nga Saranda 67 vjeç, 1 qytetar nga Gramshi 77 vjeç, 1 qytetar nga Korça 86 vjeç. 

Statistika (14 Tetor 2021)

Raste të reja ditore        495

Të shëruar në 24 orë      606

Të shtruar në spitale       153

Humbje jete në 24 orë    9

Testime ditore                3732

Testime totale              1,250,052

Raste pozitive                176,667

Raste të shëruara           167,308

Raste Aktive                     6,562

Humbje jete                     2,797

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             3002

Durrës            782

Fier                  666

Shkodër         517

Vlorë               257

Elbasan          281

Lezhë              226

Berat               210

Gjirokastër      207

Kukës             154

Korçë             152

Dibër              108

Ora 15:34
Ndërron jetë nga COVID-19 në moshën 30-vjeçare, piktori Kristi Baba! I ati: Në nëntor po bëheshe gati për ekspozitë, ishe jeta, dielli dhe drita e shtëpisë

TIRANË- Në nëntor do të çelte ekspozitën e tij të radhës, por COVID-i ia theu në mes këtë dëshirë, duke i marrë jetën. Piktori i njohur Kristi Baba, nuk ia doli që të fitonte betejën me virusin e pamëshirshëm që e mori në lule të rinisë, në moshën 30-vjeçare. Lajmin e trishtë e dha babai i piktorit, i cili shprehet se ky virus ia shoi çdo ëndërr.

“Me hidhërim të thellë dhe dhimbje të madh ju njoftojmë se djali ynë i vetëm Kristi Baba piktor u nda nga jeta në moshën 30 vjeçare në lulen e rinisë duke mos e fituar  betejën me COVID-in.  Ti për ne ishe jeta dielli ishe ajri ishe drita e shtëpisë. T’u shuan gjithë ëndrrat  e tua dhe përkushtimi që kishe për artin dhe po pregatiteshe për ekspozite në nëntor  që nuk ja arrite”, shkruan babai i tij.

Baba një zë i ri i pikturës moderne shqiptare. Ai deklaronte se piktura nuk mbetet thjesht pikturë kur pasqyrohen ndjesitë në të, ajo kthehet automatikisht në një qenie plot jetë dhe është e aftë të komunikoj me ty, e pavarësisht se shpesh herë i duhet edhe të hesht, ajo arrin të marri frymë ashtu e përgjumur në qetësinë e vet si një krijesë përballe teje.

Kristi Baba ka marrë pjesë edhe në disa ekspozita kolektive si: në galerinë FAB në Universitetin e Arteve “ATELIE 2011”; në Muzeun Historik Kombëtar me një cikël të plote punimesh; po në galerinë FAB në ekspozitën “Të gjithë mbi një qiell” ndërsa më përpara ka hapur po një ekspozitë personale me një koleksion punimesh grafike dhe piktura në teknikën vaj dhe pen.

I.K./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni: