Lifestyle

Dermatologët japin këshilla, tre mënyra për të zvogëluar celulitin

21 Shtator, 11:06

Ju mund të kaloni gjithë jetën tuaj duke luftuar kundër celulitit pa marrë ndonjë rezultat. Mund të jetë për shkak të gjenetikës që do të thotë se asnjë dietë ose stërvitje nuk mund të ndihmojë. Megjithatë, ka disa mënyra për të minimizuar celulitin dhe për t’i bërë të pasmet tuaja të duken më të formësuara.

Masazh i thellë

Është një masazh që përdor një pajisje të veçantë vakumi dhe rrotulla. Dermatologët thonë se mund të ndihmojë qarkullimin dhe të përmirësojë pamjen e lëkurës. Problemi i vetëm është se efektet nuk zgjasin.

Për të mbajtur rezultate të mira, duhet të bëni seanca të rregullta të masazhit të thellë, si një herë në javë, për shembull.

Trajtime profesionale

Dermatologët thonë se disa procedura të veçanta të kryera nga ekspertë mund të jenë shumë efektive në reduktimin e celulitit. Një nga më të dobishmet prej tyre njihet si subcision. Por sigurohuni që të konsultoheni me mjekun tuaj para se t'i nënshtroheni këtij trajtimi. Rezultatet mund të zgjasin deri në 2 vjet. Praktikuesit kanë vënë re përmirësim edhe pas një seance.

Pajisjet e bazuara në radiofrekuencën

Hulumtimet kanë treguar se pajisjet e radiofrekuencës janë efektive në reduktimin e celulitit. Në një studim, u testuan 16 persona. Ata iu nënshtruan këtij trajtimi dy herë në javë gjatë 6 javëve dhe pati një rënie prej 71.87% në perimetrin e kofshës dhe 25% përmirësim të celulitit.

Duke përdorur energjinë RF për të ngrohur yndyrën, lëkura juaj shtrëngohet dhe qarkullimi i gjakut rritet, i cili me kalimin e kohës, ndihmon në zvogëlimin e shfaqjes së celulitit.

 

J.SH./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?