Programacion

E Martë
30
Nentor
E Mërkurë
1
Dhjetor
E Enjte
2
Dhjetor
E Premte
3
Dhjetor
E Shtunë
4
Dhjetor
E Diel
5
Dhjetor
E Hënë
6
Dhjetor
E Martë
7
Dhjetor
E Mërkurë
8
Dhjetor
E Enjte
9
Dhjetor
Kronikë

Digjet prej 3 ditësh ish-fusha e mbetjeve në kurorën e gjelbër në Laç! Ndotje toksike në të gjithë zonën e Kurbinit

25 Tetor, 12:31| Përditesimi: 25 Tetor, 19:43

Prej 3 ditësh ndotja toksike në zonën e Kurbinit vijon, teksa mbetjet në ish-landfillin në Laç vijojnë të digjen, duke çliruar shtëllunga të mëdha tymi.

Pavarësisht reshjeve të shiut dhe punës së zjarrfikësve e mjeteve të rënda, nuk është bërë ende e mundur shuarja e flakëve. Kjo situate ka sjellë ndotje të madhe në të gjithë zonën e Kurbinit.

Ish-fusha e mbetjeve në Laç, që ndodhet në kurorën e gjelbër të qytetit, u përfshi nga flakët ditën e shtunë, vetëm një ditë pasi Kryeministri Edi Rama kritikoi ashpër kryetarët e bashkive për pastrimin e territorit.

Mbetjet nuk depozitohen më në këtë landfill prej një viti e gjysmë, ndërsa flakët kanë përfshirë mbetjet që kanë qenë aty. Tashmë mbetjet urbane depozitohen në landfillin e Bushatit, por nuk ka një shpjegim se pse kurora e gjelbër e qytetit ishte lënë pa pastruar prej 18 muajsh.

 

 

J.SH.//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se strukturat shtetërore i kanë kapacitetet për të përballuar stinën e përmbytjeve?