Programacion

E Premte
20
Maj
E Shtunë
21
Maj
E Diel
22
Maj
E Hënë
23
Maj
E Martë
24
Maj
E Mërkurë
25
Maj
E Enjte
26
Maj
E Premte
27
Maj
E Shtunë
28
Maj
E Diel
29
Maj
Shëndeti

EMA jep dritën jeshile për përdorimin e pilulës Pfizer

27 Janar, 16:58| Përditesimi: 27 Janar, 16:59

Rregullatori i barnave i Bashkimit Evropian i ka dhënë dritën jeshile pilulës së Pfizer kundër koronavirusit. Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka theksuar se pilula do përdoret vetëm për personat e moshuar të cilat janë në gjendje të rëndë shëndetësore.

Kjo pilulë do të përdoret vetëm nga vendet e Bashkimit e Europian. Ndërkohë, Italia, Gjermania dhe Belgjika janë ndër vendet që kanë blerë pilulën, të quajtur si Paxlovid.

Pilula Merck është gjithashtu në shqyrtim nga EMA, por po merr më shumë kohë për t'u miratuar sepse kompania rishikoi të dhënat e saj të provës në nëntor, duke thënë se ilaçi ishte dukshëm më pak efektiv sesa mendohej më parë.

SI.E./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?