Programacion

E Enjte
20
Janar
E Premte
21
Janar
E Shtunë
22
Janar
E Diel
23
Janar
E Hënë
24
Janar
E Martë
25
Janar
E Mërkurë
26
Janar
E Enjte
27
Janar
E Premte
28
Janar
E Shtunë
29
Janar
Bota

Fituesja më e re e çmimit Nobel, aktivistja afgane për të drejtat e grave, Malala kurorëzon një ceremoni private në Angli

10 Nëntor 2021, 01:12| Përditesimi: 10 Nëntor 2021, 01:16

Malala Yousafzai, fituesja më e re e çmimit Nobel për Paqe në histori dhe kampione e shquar e arsimit të vajzave, ka njoftuar të martën se u martua me partnerin e saj, Asser Malik, në një ceremoni private martese në Angli.

"Sot shënon një ditë të çmuar në jetën time. Asser dhe unë u martuam për të qenë partnerë për gjithë jetën. Ne festuam një ceremoni të vogël nikkah në shtëpi në Birmingham me familjet tona," shkroi ajo në Instagram, duke shpërndarë foto nga ceremonia.

Aktivistja 24-vjeçare pakistaneze, e njohur gjerësisht si thjesht Malala, është një avokate globale për të drejtat dhe arsimimin e vajzave. Ajo ka qenë një objektiv i talebanëve* që kur ishte 11 vjeç, pasi refuzoi t'i bindej urdhrit për ndalimin e vajzave nga shkolla dhe i mbijetoi një atentati. Ajo themeloi Malala Fund, një organizatë bamirëse globale për edukimin e vajzave, kur ishte 15 vjeçe dhe u nderua me Çmimin Nobel për Paqen në moshën 17-vjeçare.

 

G.MO/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?