Programacion

E Shtunë
12
Qershor
E Diel
13
Qershor
E Hënë
14
Qershor
E Martë
15
Qershor
E Mërkurë
16
Qershor
E Enjte
17
Qershor
E Premte
18
Qershor
E Shtunë
19
Qershor
E Diel
20
Qershor
E Hënë
21
Qershor
E Martë
22
Qershor
E Mërkurë
23
Qershor
E Enjte
24
Qershor
E Premte
25
Qershor
Politikë

Gara të dielën, Basha: 13 qershori test për demokratët! Nuk përcaktohet kryetari, por aksioni i PD

10 Qershor, 15:25| Përditesimi: 10 Qershor, 16:52

Kryetari në detyrë i PD, Lulzim Basha e konsideron 13 qershorin test për demokratët, pasi sipas tij të të dielën nuk do të përcaktohet vetëm kryetari i ardhshëm, por edhe aksioni politik. Takimet me demokratët i vijuan sot edhe 3 kandidatët e tjerë në garë për drejtimin e partisë.

13 Qershori është testi i parë më i rëndësishëm për demokratët pas zgjedhjeve parlamentare, ku do të përcaktohet jo thjesht drejtuesi i PD, por edhe aksioni politik", tha sot Lulzim Basha.

 “Ftesa ime kryesore është që ta konsiderojmë pjesëmarrjen në 13 qershor si një akt politik dhe si testin e parë më të rëndësishmin pas 25 prillit për t’i thënë çdo shqiptari dhe kundërshtari tonë se Partinë Demokratike pas 25 prillit e ka përballë më të madhe më të vendosur, më të fortë, për t’i shkuar deri në fund misionit për demokraci”, u shpreh  Basha.

Gjatë takimeve në disa degë të Tiranës, Basha i kërkoi kandidatëve përballë tij, të mos mohojnë masakrën zgjedhore. 

 “Pa paragjykuar lirinë e çdokujt që ka vendosur të kandidojë në këtë garë,të mohosh masakrën e 25 prillit dhe të njohësh zgjedhjet, do të thotë dorëzim pa kushte para padrejtësisë”, u shpreh Basha.

Tirana ishte ndalesa edhe e kandidatit Agron Shehaj. Ai tha se demokratët kërkojnë vizion të ri për të drejtuar partinë në katër vitet e ardhshme, kurse udhëheqja kërkon të mos ndryshojë asgjë. Edith Harxhi shpalosi në Krujë plarformën e saj përagr reformimin e PD, ndërsa Fatbardh Kadilli nëpërmjet rrjeteve sociale prezantoi edhe një herë sugjerimin e tij për postin e kryetarit të partisë.

 “Kryetari ose fiton dhe bëhet Kryeministër, ose shkarkohet dhe shkon në shtëpi”, tha Kadilli.

 

SI.E.//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni pro apo kundër një rikthimi të Sali Berishës në krye të PD?