Festa e Argjentinës

Incidente, shtyrje dhe spektakël! Argjentina mposht 1-0 Kolumbinë në shtesë dhe fiton Kupën e Amerikës

15 Korrik, 09:22| Përditesimi: 15 Korrik, 09:27

MIAMI, SHBA - Argjentina është fituese e Kupës së Amerikës për vitin e dytë radhazi. "Albiceleste" fituan 1-0 kundër Kolumbisë në finalen e madhe, teksa vendosi një gol i Lautaro Martinez në minutën e 112-të.

Sfida në stadiumin e Miamit nisi me 1 orë e 20 minuta vonesë, kjo për shkak të kaosit që u krijua nga tifozët, të cilët kërkonin të futeshin në stadium me vonesë.

Përballja ishte e luftuar, me raste, por koha e rregullt u mbyll 0-0. Për Argjentinën Lionel Messi luajti vetëm 66 minuta, duke dalë pas një dëmtimi në kyçin e këmbës së djathtë.

Duhej shtesa dhe minuta e 112-të që Lautaro Martinez të shënonte golin e vetëm pas pasimit të Lo Celso, teksa më i miri në fushë u shpall Dibu Martinez, portieri i Argjentinës.

Kjo ishte humbja e parë për Kolumbinë pas 28 ndeshjeve radhazi, ndërsa lojtari më i mirë i turneut u shpall kolumbiani James Rodriguez.

Kësisoj Argjentina fiton për herë të dytë radhazi Kupën e Amerikës dhe për herë të 16-të në histori të tyre.