Benny Gantz, Ministri i Mbrojtjes i Izraelit

Bota

Izraeli i shpall shoqatat palestineze si organizata terroriste

23 Tetor, 01:52| Përditesimi: 23 Tetor, 02:02

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Benny Gantz, ka deklaruar se 6 organizata joqeveritare palestineze janë organizata terroriste.

Grupet, duke përfshirë organizatën e të drejtave të njeriut Al-Hak dhe shoqatën e të burgosurve Addameer kanë lidhje me Frontin Popullor militant për Çlirimin e Palestinës (PFLP), tha ai në një deklaratë të premten. Organizatat janë ndër të tjera vendimtare për financimin e PFLP. Ata do të kishin marrë shuma të mëdha parash nga vendet evropiane. PFLP gjithashtu i përdori paratë për të bërë pagesa për familjet e vrasësve.

Organizatat e të drejtave të njeriut ‘Amnesty International’ dhe ‘Human Rights Watch’ kritikuan vendimin e Izraelit.

"Ky vendim i tmerrshëm dhe i padrejtë është një sulm nga qeveria izraelite ndaj lëvizjes ndërkombëtare për të drejtat e njeriut," thuhej në një deklaratë të përbashkët.

Izraeli njoftoi se me këtë vendim ndalohen të gjitha aktivitetet e grupeve në vend. Kushdo që i bashkohet ose i mbështet ata mund të ndiqet penalisht. Izraeli do t'u drejtohet institucioneve ndërkombëtare që mbështesin financiarisht këto organizata ose punojnë me to. Qëllimi është t'i jepet fund kësaj ndihme.

Shawan Jabarin, drejtor i Al-Hak, e përshkroi lëvizjen e Izraelit si "një zhvillim të rrezikshëm", siç raportoi agjencia palestineze e lajmeve Wafa. Është një taktikë për të ndaluar objektet dhe "tharë burimet e tyre financiare".

Ministria e Jashtme palestineze foli në një deklaratë për "një sulm strategjik ndaj shoqërisë civile palestineze", siç raportoi Wafa.

Në vitin 1967 Izraeli pushtoi Bregun Perëndimor dhe Jeruzalemin Lindor, ndër të tjera. Kombet e Bashkuara i klasifikojnë zonat si të pushtuara. Palestinezët i duan ata për një shtet të pavarur të Palestinës me kryeqytet Jeruzalemin Lindor.

G.MO/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?