Programacion

E Enjte
20
Janar
E Premte
21
Janar
E Shtunë
22
Janar
E Diel
23
Janar
E Hënë
24
Janar
E Martë
25
Janar
E Mërkurë
26
Janar
E Enjte
27
Janar
E Premte
28
Janar
E Shtunë
29
Janar

SHBA zbulon planin e ndërtimit të strukturës ushtarake kineze në Arabinë Saudite

21 Nëntor 2021, 00:18| Përditesimi: 21 Nëntor 2021, 01:13

Administrata Biden ishte e shqetësuar dhe thuhet se paralajmëroi udhëheqjen e Emirateve se një prani ushtarake kineze në vend mund të rrezikonte marrëdhëniet dypalëshe. Ndërtimi i supozuar thuhet se u pezullua pas një sërë bisedimesh dhe vizitash nga zyrtarët e SHBA.

Agjencitë e inteligjencës amerikane zbuluan këtë pranverë se Kina po ndërtonte fshehurazi një strukturë ushtarake në një zonë portuale pranë kryeqytetit të Emirateve të Bashkuara Arabe Abu Dhabi, një raport nga The Wall Street Journal të premten.

Sipas burimeve të njohura me situatën, pothuajse një vit më parë, pamjet satelitore të portit të Khalifa zbuluan punime të dyshimta ndërtimi brenda një terminali kantejnerësh të ndërtuar dhe drejtuar nga gjigandi kinez i transportit COSCO.

Megjithëse informacioni fillestar ishte jopërfundimtar, pamjet sekrete satelitore të marra në pranverë thuhet se i shtynë autoritetet amerikane të besonin se Kina po ndërtonte një bazë ushtarake pranë portit. Administrata e Biden thuhet se ishte aq e shqetësuar sa filloi një fushatë intensive diplomatike për të bindur Emiratet që lokacioni i shërbente një funksioni ushtarak dhe se puna duhet të ndërpritet.

Burimet thuhet se pohuan se qeveria e Emirateve, e cila pret forcat ushtarake amerikane, dukej se nuk ishte e informuar për qëllimet e pretenduara të Kinës.

“Emiratet e Bashkuara Arabe nuk kanë pasur kurrë një marrëveshje, plan, bisedime apo synim për të pritur një bazë ushtarake kineze apo postë të çfarëdo lloji”, citohet të ketë thënë një zëdhënës i ambasadës për Emiratet e Bashkuara Arabe.

Sipas raportit, ishte gërmimi i një vrime të madhe për të përshtatur një rrokaqiell shumëkatësh dhe ngritja e trarëve këtë pranverë që u zbulua nga agjencitë e inteligjencës amerikane ndër të dhëna të tjera. Për të shmangur vëzhgimin publik, vendi i ndërtimit thuhet se ishte i mbuluar në një pikë.

Presidenti amerikan Joe Biden dyshohet se ka folur me Princin e Kurorës së Abu Dhabit, Mohammed bin Zayed al Nahyan në maj dhe gusht, duke i përcjellë këtij të fundit shqetësime serioze për aktivitetin e kinezëve dhe duke vënë në dukje se kjo mund të ketë pasoja negative për marrëdhëniet dypalëshe.

Gjatë një vizite të mëvonshme në Abu Dhabi në fund të shtatorit, Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan dhe ndihmësi i lartë i Lindjes së Mesme, Brett McGurk dhanë një prezantim të gjatë mbi inteligjencën amerikane në lidhje me sitin kinez, sipas një burimi të njohur me situatën. McGurk u kthye për t'u takuar me princin e kurorës këtë javë dhe autoritetet amerikane së fundmi inspektuan vendin, sipas personit, i cili shtoi se zyrtarët besojnë se ndërtimi është ndalur për momentin.

Uashingtoni ka frikë se shitja e planifikuar prej 23 miliardë dollarësh e 50 avionëve luftarakë të gjeneratës së pestë amerikane F-35, 18 dronëve Reaper dhe armëve të tjera të avancuara, mund të rrezikohet për shkak të bashkëpunimit embrional të sigurisë midis Kinës dhe Emirateve të Bashkuara Arabe.

Në vitin 2017, Kina krijoi praninë e saj të parë ushtarake jashtë territorit të saj në Xhibuti, një vend i Afrikës Lindore, për të mundësuar operacione në Oqeanin Indian dhe Afrikë. Vendi gjithashtu negocioi një marrëveshje sekrete në Kamboxhia në vitin 2019 për të lejuar trupat e tij ushtarake të përdorin një strukturë detare. Në Pakistan dhe Sri Lanka, Kina ka krijuar objekte portuale tregtare që dyshohet se mund të përdoren nga Marina Kineze.

Për më tepër, Kina ka rritur lidhjet ekonomike me Emiratet e Bashkuara Arabe në vitet e fundit, duke u bërë një nga partnerët e saj kryesorë tregtarë, si dhe konsumatori më i madh i naftës së Gjirit. Kombi arab, nga ana tjetër, ka adoptuar infrastrukturën e telekomit të Huawei Technologies.

G.MO/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?