Programacion

E Martë
30
Nentor
E Mërkurë
1
Dhjetor
E Enjte
2
Dhjetor
E Premte
3
Dhjetor
E Shtunë
4
Dhjetor
E Diel
5
Dhjetor
E Hënë
6
Dhjetor
E Martë
7
Dhjetor
E Mërkurë
8
Dhjetor
E Enjte
9
Dhjetor

Ish kancelarët Angela Merkel dhe Sebastian Kurz

Bota

Largimi i kancelarit austriak Sebastian Kurz, një goditje e dytë për Gjermaninë

15 Tetor, 06:19| Përditesimi: 15 Tetor, 06:24

Dorëheqja e kancelarit austriak Sebastian Kurz ishte goditja e rradhës për Gjermaninë e djathtë. Pas humbjes së thellë CDU-së (partia e Merkel), një rrëzim më rezultatin më të keq në histori, largimi i udhëheqësit të dytë konservator shkaktoi goditjen e radhës.

 I akuzuar për korrupsion, ryshfet dhe shpërdorim të fondeve, Kurz dha dorëheqjen.

Akuzat që çuan në dorëheqjen e kancelarit austriak dolën për herë të parë të mërkurën e kaluar pasi oficerët austriakë kundër korrupsionit kontrolluan zyrat në kancelarinë e Kurz, ministrinë e financave, selinë e partisë së tij dhe një nga shtëpitë më të fuqishme të medias në vend.

Prokurorët dyshojnë se një rrjet politikanësh konservatorë rreth Kurzit përdorën fonde nga çanta publike e ministrisë së financave për të blerë mbulim të favorshëm të gazetave, si dhe për të "financuar sondazhe të manipuluara pjesërisht të opinionit që i shërbenin një interesi ekskluzivisht politik të partisë".

Edhe pse prokurorët nuk kanë emëruar gazeta të veçanta, pronarët e tabloidit Österreich javën e kaluar lëshuan një deklaratë duke mohuar raportet se kishte garantuar mbulim të favorshëm të Kurz dhe partisë së tij në këmbim të parave të taksapaguesve. Gjatë dy viteve të fundit, grupi i mediave në Österreich raportohet të ketë marrë 1.33 milion euro.

Të Shtunën, Kurz tha se mesazhet ishin shkruar "në tensionin e betejës" dhe se ishin marrë jashtë kontekstit, duke thënë se akuzat kundër tij "janë të rreme dhe unë do të jem në gjendje ta sqaroj këtë".

Rënia nga piedestali i kancelarit austriak në largim ka qenë po aq e shpejtë sa ngritja e tij në nivelet e sipërme të strukturave të pushtetit të republikës Alpine. Pasi u bë sekretar shtetëror për integrimin në moshën 24 -vjeçare, Kurz u ngrit në ministrinë e jashtme në moshën 27 -vjeçare dhe u bë një nga krerët më të rinj të qeverisë të zgjedhur në mënyrë demokratike në botë, pasi udhëhoqi PVP -në drejt një fitoreje zgjedhore në vitin 2017 .

Ai ka riformuar partinë e qendrës së djathtë në imazhin e tij që kur u bë udhëheqësi i saj në maj 2017, duke centralizuar fuqitë vendimmarrëse dhe duke ndryshuar ngjyrat e saj nga e zeza tradicionale në bruz.

Ndërsa CDU po ‘shëron’ plagët pas humbjes së dhimbshme të 26 shtatorit në zgjedhjet federale, disa zëra të qendrës së djathtë gjermane kanë vënë në dukje Kurz si një model për rinovimin e partisë.

"Ne kemi nevojë për një Sebastian Kurz gjerman," kërkoi kreu i lëvizjes rinore të CDU vetëm në fillim të muajit.

G.MO/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se strukturat shtetërore i kanë kapacitetet për të përballuar stinën e përmbytjeve?