Programacion

E Hënë
10
Janar
E Martë
11
Janar
E Mërkurë
12
Janar
E Enjte
13
Janar
E Premte
14
Janar
E Shtunë
15
Janar
E Diel
16
Janar
E Hënë
17
Janar
E Martë
18
Janar
E Mërkurë
19
Janar
Sociale

Lehtësim lëvizjeje në kufirin Shqipëri-Kosovë, kontrolle rastësore 1 ditë para ditës së Pavarësisë! Marrëveshja u firmos dje

27 Nëntor 2021, 10:46| Përditesimi: 27 Nëntor 2021, 15:46

Në mbledhjen e ditës së djeshme të 2 qeverive, asaj të Kosovës dhe të Shqipërisë, u vendos që në kufirin mes dy vendeve do të ketë lehtësim qarkullimi sidomos pikën kryesore të kalimit të dy vendeve tona, në Morinë.

Dy ministritë e Brendshme kanë rënë dakord për një sistem monitorimi të pikave doganore me kamera pa kontrolle fizike duke e bërë kufirin krejtësisht fluid. Një sistem kamerash do të vendoset në kufi dhe qarkullimi do të bëhet pa ndalim.

Lëvizja do të jetë edhe më e lirshme dhe pa procedura në raste festash kur ka fluks.

Qytetarët e Kosovës kane kaluar mëngjesin e se shtunës me procedure te përshpejtuar dhe kontrolle selektive në Morinë drejt Shqipërisë. Një ditë para Ditës së Flamurit policia kufitare ka marre udhëzime për të mos krijuar radhe e qëndrime te panevojshme ne kufi, duke lehtësuar kalimin e qytetareve te Kosovës drejt Shqipërisë. Kalimi për në Shqipëri nga Morina është vetëm tre minuta.

Masat lehtësuese erdhëm menjëherë pas mbledhjes se përbashkët te  dy qeverive ne Elbasan. Numri i qytetareve te Kosovës qe kaluan kufirin drejt Shqipërisë ishte për festen e pavarësisë .Me te shumte ishin grupe te  organizuara  institucioneve  publike te Kosovës të cilët udhëtojnë me autobusë por edhe mjeteve private.

Qytetarët e Kosovës me dhjetra autobuza dhe mjete private që në orët e hershme të mëngjesit të sotëm janë drejtuar për në Shqipëri për të qenë pjesë e festimeve  të ditës së Pavarësisë.Ata kanë kaluar me proçedurë të përshpejtuar në doganën e Morinës, një ditë pas mbledhjes së dy qeverive ku shpallën në Elbasan, lehtësimin e kalimit kufitar për festat e nëntorit. Qytetarët shprehen se ka zgjatur shumë pak deri në tre minuta proçedura në kufi dhe se nuk ka nevojë që të ketë kufij mes dy shteteve.

K.T.//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Qëndrimi i Metës për dhunën në PD më 8 janar mendoni se ishte: