Programacion

E Diel
16
Janar
E Hënë
17
Janar
E Martë
18
Janar
E Mërkurë
19
Janar
E Enjte
20
Janar
E Premte
21
Janar
E Shtunë
22
Janar
E Diel
23
Janar
E Hënë
24
Janar
E Martë
25
Janar
Bota

Avionët luftëtarakë rusë u përpoqën për të shoqëruar aeroplanët spiun amerikan mbi Detin e Zi

4 Dhjetor 2021, 04:06| Përditesimi: 4 Dhjetor 2021, 11:55

MOSKË - Avionët luftëtarakë rusë Su-27 dhe Su-30 u përpoqën të shoqëronin aeroplanët zbulues amerikanë mbi Detin e Zi, nuk u lejua asnjë shkelje e kufirit, tha të premten Qendra e Kontrollit të Mbrojtjes Kombëtare të Ministrisë Ruse të Mbrojtjes (NDCC).

Vihet re se më 3 dhjetor, kontrolli rus i hapësirës ajrore zbuloi objektiva që i afroheshin kufirit shtetëror të Rusisë mbi ujërat neutrale të Detit të Zi.

"Për të identifikuar objektivat ajror dhe për të parandaluar shkeljen e kufirit shtetëror rus, avionët luftarakë Su-27 dhe Su-30 u përplasën. Ekuipazhet e gjuajtësve rusë identifikuan objektivat ajrore si avioni zbulues strategjik i Forcave Ajrore të SHBA-së RC-135 dhe zbulimi CL-600 dhe aeroplanët e caktimit të objektivit "Artemis" të Forcave Tokësore të SHBA-së dhe i shoqëruan mbi Detin e Zi", thuhet në deklaratë.

Pasi avioni ushtarak i huaj u largua nga kufiri shtetëror, luftëtarët rusë u kthyen të sigurt në aeroportin e shtëpisë. Fluturimet e avionëve rusë u kryen në përputhje me rregullat ndërkombëtare për përdorimin e hapësirës ajrore, kufiri shtetëror mbeti i sigurt.

G.MO//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Katër vrasjet në bulevard, a është bërë drejtësi për 21 janarin?