Programacion

E Martë
30
Nentor
E Mërkurë
1
Dhjetor
E Enjte
2
Dhjetor
E Premte
3
Dhjetor
E Shtunë
4
Dhjetor
E Diel
5
Dhjetor
E Hënë
6
Dhjetor
E Martë
7
Dhjetor
E Mërkurë
8
Dhjetor
E Enjte
9
Dhjetor

Foto ilustruese

Lifestyle

‘Më pak është më shumë’, arti minimalist në sytë tanë

24 Tetor, 17:28| Përditesimi: 24 Tetor, 17:32

Arti merr gjithmonë formën e syve që e shikojnë. Çdo njeri e konsideron ndryshe të bukurën dhe artistiken.

Më poshtë do të ndjekim disa fotografi përfaqësuese të artit minimalist.

Çfarë është minimalizmi?

Minimimalizmi është një formë e artit abstrakt, i zhvilluar në vitin 1960 në SHBA, ku në qendër të tij qëndron e thjeshta. Arti minimalist mund të shihet edhe si shtrirja e idesë abstraktet, se arti duhet të ketë realitetin e vet dhe mos të imitoi asgjë tjetër. Estetikisht, arti minimalist ofron formën më të “pastruar” të arit.

Në veriun e largët të Suedisë, bora u duk në fillim të këtij viti. Një peizazh i bardhë me ngjyra magjike dhe një person i vetmuar në një shtrat lumi të ngrirë.

Një performancë artistike në qendrën kulturore CaixaForum në Barcelonë, Spanjë.

Dallgët e një pishine, të fotografuara në ishullin Filipine të Mindoro

Një çezmë e vjetër në Egjipt

Shkallë të fotografuara, në Pueblo, Kolorado

J.GJ./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se strukturat shtetërore i kanë kapacitetet për të përballuar stinën e përmbytjeve?