Programacion

E Enjte
13
Janar
E Premte
14
Janar
E Shtunë
15
Janar
E Diel
16
Janar
E Hënë
17
Janar
E Martë
18
Janar
E Mërkurë
19
Janar
E Enjte
20
Janar
E Premte
21
Janar
E Shtunë
22
Janar
Politikë

Meta mesazh nga Shkupi: Ballkani i hapur, imponues! Asnjë rezultat konkret

13 Janar, 17:24| Përditesimi: 13 Janar, 17:41

Presidenti  Ilir Meta ka reaguar nga Shkupi për iniciativën Balkani i Hapur. Gjatë një ligjërate në Institutin e Trashëgimisë Shpirtërore dhe Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, Meta tha se nisma nuk ka sjell asnjë rezultat konkret.

"Ballkani i Hapur” është një nismë imponuese dhe e paqartë, që më shumë se rezultate derimë tani ka prodhuar vetëm debate dhe pasi ka ndërruar tre herë emrin, i vetmi element pozitiv që ka është përcaktimi “i hapur” tha Meta.

Duke iu drejtuar akademikëve, Meta dha një mesazh të drejtëpërdrejt edhe për Bashkimin Europian.

"Duhet të ofrojë “karotën”  kur duhet, por edhe “shkopin” kur është e nevojshme ndaj të gjithë autokratëve në rajon të cilët rikthejnë tema të së kaluarës,  si një shantazh, për t’i lënë rehat në autokracinë e tyre", u shpreh presidenti. 

Presidenti Ilir Meta po kryen vizitë 3-ditore në Maqedoninë e Veriut. Ai zhvilloi takime të shumta me krerë të shtetit maqedonas dhe faktorin politik maqedonas e shqiptar. Kryefjalë e bisedimeve ishte padyshim hapja e negociatave për integrimin në BE të dy vendeve tona.

B.K.//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?