Programacion

E Diel
23
Janar
E Hënë
24
Janar
E Martë
25
Janar
E Mërkurë
26
Janar
E Enjte
27
Janar
E Premte
28
Janar
E Shtunë
29
Janar
E Diel
30
Janar
E Hënë
31
Janar
E Martë
1
Shkurt

Mjeku popullor, Ylli Merja në Report Tv: Nëse keni këto shenja në trup tregoni kujdes, mëlçia juaj po vuan nga kjo sëmundje

22 Nëntor 2021, 12:46| Përditesimi: 22 Nëntor 2021, 12:50

Fillimisht është e rëndësishme që një person i cili vuan nga një sëmundje e mëlçisë të kuptojë simptomat e para që jep kjo sëmundje, sipas specialistit Ylli Merja ja cilat janë simptomat që ju tregojnë se mund të vuani nga një sëmundje e mëlçisë:

“Kemi të bëjmë me disa këputje trupore, lodhje pa shkak ose nganjëherë ndihemi që në mëngjes si të lodhur ose duhet të kuptojmë shenjat që po toksifikohemi, psh: një urinim I pakët, por me ngjyrë shumë të errët si ajo birra e zezë. Ndërsa një shenjë tjetër është që sytë fillojnë të zverdhen pak dhe më pas shoqërohet me një zverdhje në fytyrë” u shpreh ai.

Por si t’i kuptojmë këto simptoma, mjeku popullor Ylli Merja thotë se mund t’I vëzhgoni  lehtësisht pasi të konsumoni një vezë:

“Zieni një vezë, ta haj atë sot dhe të shikojë sytë  dhe fytyrën nesër në ëmngjs esëll sa cohemi  do të shikojmë këtë pjesën e zbardhur të globusit të syrit që është I verdhë, atëherë personi duhet të shkojë patjetër tek mjeku” tha ai.

Por çfarë i duhet mëlçisë për tu pastruar, cilat janë ushqimet, bimët dhe përzierjet bimore që e ndihmojnë në rikuperim?

“Hirra me pak nga këto shtesat që ne përmendim ajo është e mjaftueshme për të bërë këtë detoksin. Nëse do të përdorim ujë me këto frutat si limon, ekeveria, majdanoz, aloe vera, mollë e lëmë tërë natën dhe mund ta pijmë gjatë ditës, është një detoks I mrekullueshëm’’ u shpreh mjeku alterntativ Ylli Merja.

MC/ReportTv.al
Komento

Komente

  • WTF: 22/11/2021 13:08

    O zot cfare paditurie shperndahet ketu! Po t’u zverdhen syte dhe lekura je ne graden e fundit dhe nuk te ben derman asgje. Vetem analiza vjetore e gjakut per funksionimin e melcise dhe kolesterolin mund te zbuloje ne kohen e duhet problemet ne melci. Mos i keqinformoni njerezit duke i dhene hapesira personave te palicensuar si meeker.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë: