Programacion

E Diel
23
Janar
E Hënë
24
Janar
E Martë
25
Janar
E Mërkurë
26
Janar
E Enjte
27
Janar
E Premte
28
Janar
E Shtunë
29
Janar
E Diel
30
Janar
E Hënë
31
Janar
E Martë
1
Shkurt
Kosova & Rajoni

Nuk duroi ‘goditjen’ e infektimit, humb jetën nga COVID-19 14-vjeçari në Greqi, i shtruar me prindërit, të tre pavaksinuar

14 Janar, 13:11| Përditesimi: 14 Janar, 13:14

GREQI- Në lot janë “zhytur” familjarë, miqtë dhe të gjithë banorët e Fdhiotides në Greqi, ku humbi jetën djali 14-vjeçar si pasojë e COVID-19.

I vogli mbërriti në spital “Agia Sofia” me prindërit e tij mëngjesin e së martës, ku të tre për shkak të gjendjes së tyre të rënduar nga koronavirusi janë shtruar menjëherë.

Një arsye që rëndoi së tepërmi situatën shëndetësore të tere pjesëtarëve të familjes, ishte fakti që asnjëri prej tyre nuk kishte marrë vaksinën anti-COVID, ndaj dhe organizmi i të vogli nuk e duroi “presionin” e infektimit.

Prindërit e 14-vjeçarit janë ende të shkruar në spital, ndërsa siç raportohen nga mediat është viktima e dytë në këtë moshë që humb jetën në atë zonë nga COVID-19.

Situata epidemiologjike në vendin fqinj është tepër e rënduar muajin e fundit, kjo për shkak të shfaqjes së variantit delta dhe Omicron.

Kujtojmë se në Greqi ka nisur edhe vaksinimi i të miturve.

 

J.GJ./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë: