Programacion

E Diel
16
Janar
E Hënë
17
Janar
E Martë
18
Janar
E Mërkurë
19
Janar
E Enjte
20
Janar
E Premte
21
Janar
E Shtunë
22
Janar
E Diel
23
Janar
E Hënë
24
Janar
E Martë
25
Janar

Babagjyshi

Sociale

Pandemia dhe frika e infektimit do të ‘festojnë’ me ne edhe këtë fundvit! ‘Krizë babagjyshash’, a do të vijë ai këtë herë?!

30 Nëntor 2021, 10:09| Përditesimi: 30 Nëntor 2021, 10:12

“I dashur babagjysh, dua vetëm të vish”!, kjo duhet të jetë kërkesa e fëmijëve në mbarë botën, pasi për shkak të pandemisë duket se gjyshin i preferuar i festave nuk do të jetë mes nesh këtë vit.

Festat po afrojnë dhe përveç krizës së energjisë, pandemisë dhe ndryshimeve klimaterike njerëzimi do të duhet të kalojë festat nën “krizën e babagjyshave”. Kjo pasi babagjyshat që mbajnë në prehër fëmijët e lezetshëm, dhurojnë buzëqeshje dhe dhurata janë zakonisht të një moshe të madhe dhe të thinjur, dhe kjo do të thotë më të predispozuar të infektohen me COVID-19.

Shumë prej babagjyshave këtë vit kanë anuluar shumicat e eventeve, nga frika se mund të rezultojnë pozitiv me virusin.

“Kam anuluar mbi 200 evente këtë vit”, tha një babagjysh.

Me lot në sy njeri prej tyre tregoi se viti i kaluar ishte një humbje e madhe për Fesat,

“Vitin e kaluar kemi humbur 55 babagjysha...ata shkuan në Polin Verior përgjithmonë.”, tregoi ai.

Pandemia, masat shtrënguese dhe frika e infektimit do të “festojnë” me ne edhe këtë vit.

J.GJ./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    I ftohti polar, a jeni dakord me vendimin e Ministrisë së Arsimit për të mbyllur shkollat?