Programacion

E Hënë
10
Janar
E Martë
11
Janar
E Mërkurë
12
Janar
E Enjte
13
Janar
E Premte
14
Janar
E Shtunë
15
Janar
E Diel
16
Janar
E Hënë
17
Janar
E Martë
18
Janar
E Mërkurë
19
Janar
Kosova & Rajoni

Përplasja e Turqisë dhe Greqisë në Mesdhe: Greqia shkel ligjin ndërkombëtar, vepron në mënyrë agresive për të ndikuar negativisht në rajon

27 Nëntor 2021, 23:53| Përditesimi: 27 Nëntor 2021, 23:56

Refuzimi i Greqisë për të përmbushur nevojat e marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë përmes akteve dhe deklaratave provokuese, si dhe shkeljet e saj të së drejtës ndërkombëtare, ndikojnë negativisht në stabilitetin dhe paqen në rajon, deklaroi të enjten Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Turqisë.

Në një deklaratë me shkrim, këshilli tha: “Fuqitë që inkurajojnë Greqinë të ndërmarrë hapa të mëtejshëm dhe të mbështesë qëndrimin e saj në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare dhe marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë, ftohen të marrin një pozicion drejt paqes dhe drejtësisë duke lënë mënjanë këto qasje që mund të rrezikojnë paqen e rajonit.”

Deklaratat e Këshillit të Sigurisë Kombëtare vijnë pasi tensionet janë shtuar së fundmi sërish mes dy vendeve mesdhetare. Ministria e jashtme turke tha të dielën se Greqia nuk është në gjendje të përballojë rolin vendimtar që luan Turqia në rajonin e saj dhe rrethinën e saj të afërt në kontekstin e sigurimit të paqes dhe stabilitetit. Greqia ka qenë shpesh e përfshirë në tensione me Turqinë fqinje për një sërë çështjesh, nga pretendimet konkurruese mbi burimet hidrokarbure në Detin Egje deri te çmilitarizimi i ishujve . Për më tepër, programi në rritje i armëve i Greqisë është krijuar për të kundërshtuar mbrojtjen e interesave turke në Mesdheun Lindor.

Turqia pohon se është përjashtuar padrejtësisht nga qasja në burimet minerale të Mesdheut dhe mohon se ka ndihmuar emigrantët të mblidhen në kufirin grek vitin e kaluar.

Greqia dhe Turqia rifilluan bisedimet diplomatike të nivelit të lartë në janar, për herë të parë në gati pesë vjet, në përpjekje për të lehtësuar tensionin mbi mosmarrëveshjet e gjata të kufijve në Detin Egje dhe Mesdheun Lindor. Por ato mbeten shumë në mosmarrëveshje dhe Greqia ka nisur një program modernizimi ushtarak shumë miliardë dollarësh me urdhra të mëdhenj të forcave detare dhe ajrore nga Franca dhe Shtetet e Bashkuara.

Parlamenti grek ratifikoi në tetor një marrëveshje të mbrojtjes të arritur me Francën për blerjen e tre fregatave Belharra të prodhimit francez, një marrëveshje e kritikuar nga Turqia.

Në shtator, Greqia njoftoi gjithashtu se po planifikonte të blinte gjashtë avionë të tjerë luftarakë Rafale ndërsa tensionet vazhdojnë të ndizen me Turqinë në Mesdheun Lindor.

Njoftimi për forcimin e lidhjeve ushtarake me Francën vjen pasi ministri i Mbrojtjes Hulusi Akar deklaroi së fundmi se avionët e përdorur francezë Rafale nuk do të ndryshojnë balancën e fuqisë në rajon.

Ndërsa kërkon të mbrojë pjesën e saj të drejtë të territorit detar në rajon, Ankaraja ka denoncuar lëvizjet e fundit provokuese greke të tilla si shkelja e traktateve dhe pakteve duke lëshuar alarme lundrimi, militarizimi i ishujve në detin Egje dhe cenimi i paligjshëm i shelfit kontinental të Turqisë.

Turqia, e cila ka vijën bregdetare më të gjatë kontinentale në Mesdheun Lindor, ka hedhur poshtë pretendimet për kufijtë detarë të Greqisë dhe administratës greke qipriote, duke theksuar se këto pretendime të tepruara shkelin të drejtat sovrane të Turqisë dhe turqve qipriotë.

Megjithatë, Ankaraja ka theksuar vazhdimisht se është në favor të zgjidhjes së të gjitha problemeve të pazgjidhura në rajon, përfshirë mosmarrëveshjet detare, përmes së drejtës ndërkombëtare, marrëdhënieve të fqinjësisë së mirë, dialogut dhe negociatave.

G.MO/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Qëndrimi i Metës për dhunën në PD më 8 janar mendoni se ishte: