Kultura

Premiera e Angjelin Preljocaj në Tiranë mahnit publikun! ‘Annonciation’ e ‘La Stravaganza’ ngjitet në skenë nga trupa shqiptare

25 Shtator, 22:53| Përditesimi: 26 Shtator, 11:22

Ai di ta çoj mesazhin në zemër të procesit të artit. Gjuha e tij koreografike është vetë poezia e baletit modern. Mesazhi i tij të prek, e ndjen nuk është më një abstraksion.

Dy vepra të krijuara nga koreografi me famë botërore dhe origjinë shqiptare Angjelin Preljocaj janë ngjitur këtë fundjavë në Teatrin e Operës dhe Baletit në Tiranë.

Premiera absolute e Angjelin Preljocaj me titull “Annonciation” u ngjit në skenë me trupën e baletit shqiptar dhe u shoqërua me duartrokitje dhe ovacione nga publiku.

Më pas u shfaq edhe premiera e famshme e Preljocaj,  “La Stravaganza”e vlerësuar nga kritika botërore për gjuhën poetike të trupit dhe stilin modern të koreografisë.

Shikuesit janë të emocionuar pas shfaqjes.

Carolina është e huaj dhe vjen për herë të parë në Teatrin Kombëtar të operës në Tiranë.

“Më pëlqeu aq shumë kjo shfaqje. Nuk e prisja, sepse për mua është hera e parë që unë vij në këtë teatër. Më pëlqeu shumë realizimi koreogafik dhe loja e balerinëve. Ishte një shfaqje e bukur ku përzihej modernia me klasiken” thotw ajo.

Ndërsa një vajzë e re shqiptare që jeton në Itali, dëshiron të shpreh emocionet e saj.

“Është një shfaqje që nuk ka një mesazh të qartë, por e ndjen së brendshmi. E bukura është se persona të ndryshëm e përjetojnë në mënyrë të ndryshme. Të gjithë balerinët ishin shumë të mirë.  Është një shfaqje emocionuese për këdo që e sheh”

Angjelin Preljocaj ia ka dhuruar Teatrit të Operës dhe Baletit krijimtarinë e tij me rastin e inaugurimit të rikonstruksionit të këtij institucioni të rëndësishëm të kulturës shqiptare. 

I.K.//ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni: