Programacion

E Mërkurë
12
Maj
E Enjte
13
Maj
E Premte
14
Maj
E Shtunë
15
Maj
E Diel
16
Maj
E Hënë
17
Maj
E Martë
18
Maj
E Mërkurë
19
Maj
E Enjte
20
Maj
E Premte
21
Maj
E Shtunë
22
Maj
E Diel
23
Maj
E Hënë
24
Maj
E Martë
25
Maj
Aktualitet

Protesta e kontrollorëve, Balluku: Do merren masat që parashikon ligji, fluturimet mund të rihapen, kemi një plan që po e shqyrtojmë

7 Prill, 13:48| Përditesimi: 7 Prill, 14:19

 

Ministrja Belinda Balluku tha se për kontrollorët e AlbControl që dolën në grevë çka solli dhe pezullimin e fluturimeve, do të merren masat që parashikon ligji. Ajo shtoi se kanë një plan për rihapjen e fluturimeve por ende po shqyrtohet.

“AlbControl të ardhurat i ka marrë përmes një drafti nga eurocontroll. Kompania ka vijuar të kryejë mirëmbajtje dhe pagesat e kontrolleve vetëm përmes një overdrafti të marrë nga eurokontroll. Në keto momente albcontroll është duke paguar dhe kredinë. Fluturimet janë bllokuar pasi siç iu thashë është deklaruar paaftesi nga ana e kontrolloreve për paaftësi. Mund te rihapet e kemi nje plan per rihapjen. Plani do te rihapet por nuk eshte per tu bere public per momentin.

Janë ulur me 80% edhe pagat e drejtuesve që jane pjese e administrates. Administrata sot punon. Administrata po paguhet me page lufte. Te paret jane prekur te administrates. Paga e administrates eshte ulur me tepër se e kontrolloreve. Masat qe parashikon kodi i punes dhe ketu kemi te bejme me çeshtje penale, keshtu qe do merren masa qe parashikon ligji. Ne do mundohemi ta zgjidhim sa me pare siç u thashe kemi nje plan per zgjidhjen, kjo eshte nje situate e paprecedent, ne do marrim masa, per te cilat do tu deklarojme me vone, se kur do te jete koha e hapjes”, shtoi ajo.

Be.K.//ReportTv.al
  • Sondazhi i ditës:

    A është gati Shqipëria për sezonin e ri turistik?