Programacion

E Diel
16
Maj
E Hënë
17
Maj
E Martë
18
Maj
E Mërkurë
19
Maj
E Enjte
20
Maj
E Premte
21
Maj
E Shtunë
22
Maj
E Diel
23
Maj
E Hënë
24
Maj
E Martë
25
Maj
E Mërkurë
26
Maj
E Enjte
27
Maj
E Premte
28
Maj
E Shtunë
29
Maj
Kultura

Protestat në dhjetor/Muzeu Historik pas dëmtimeve ende me kompensata, KKTKM miraton projektin

24 Shkurt, 17:34| Përditesimi: 25 Shkurt, 16:15

Ministria e Kulturës në 11 dhjetor të vitit që lamë pas, firmosi Urdhërin për mbylljen e Muzeut Historik Kombëtar. Përpos pandemisë Covid 19, shkak ishin dhe dëmtimet që iu bën këtij institucioni gjatë protestave për vrasjen e Klodian Rashës. Ndërsa, vetëm pas dy muajsh, Këshilli Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore Materiale ka firmosur në datë 12 shkurt lejen për zëvendësimin e kompensatave me xhama.

“Që nga momenti që janë thyer xhamat, si pasojë e protestave, edhe ne ende se dimë se kush ishin autorët, për shkak tyë rrezikshmërisë janë vendos kompesatat që janë edhe sot”, thotë Koçi.

Ndërhyrjet me vonesë në këtë ndërtesë, që është Monument Kulture i kategorisë së II-të, do të marrin fund vetëm kur Ministria e Kulturës të shpallë fituesit të tenderit të xhamave

“Është hartuar projekti edhe ka përfunduar. Ka marrë miratimin edhe se di unë si do eci procesi i tenderimit, se spo e bën MK, por Ministria e Kulturës, unë s’kam asnjë dijeni se si do jenë operatorët ekonomikë që do hynë në tenderim apo se kush do jetë fituesi”, thotë Koçi.

Muzeu Historik Kombëtar gjatë kësaj periudhe zhvillon aktivitete në sallën “Unesco”, si dhe në sallën e ekspozitave.

v.d./ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    25 prilli, a mendoni se pas ankimimeve të PD -LSI do kemi ndryshim rezultati në qarqe apo në rang kombëtar?