Programacion

E Enjte
20
Janar
E Premte
21
Janar
E Shtunë
22
Janar
E Diel
23
Janar
E Hënë
24
Janar
E Martë
25
Janar
E Mërkurë
26
Janar
E Enjte
27
Janar
E Premte
28
Janar
E Shtunë
29
Janar

Protestë kundër masave anti COVID, Roterdami në Holandë në flakë, policia përleshet me 'rebelët' (VIDEO)

20 Nëntor 2021, 10:24| Përditesimi: 20 Nëntor 2021, 10:56

Policia holandeze ka qëlluar dhe plagosur të paktën dy persona pas trazirave që shpërthyen në Roterdam për masat e reja COVID-19. Protestuesit hodhën gurë dhe fishekzjarrë ndaj tyre dhe u vunë flakën makinave të policisë. Qindra protestues ishin mbledhur për të treguar zemërimin e tyre ndaj planeve të qeverisë për'Green pass' dhe ndalimin e fishekzjarrëve në natën e Vitit të Ri.

Holanda vendosi një bllokim të pjesshëm tre-javor të COVID javën e kaluar ndërsa rastet u rritën. Shtatë persona u plagosën gjithsej dhe të paktën 20 u arrestuan në një natë të dënuar nga kryebashkiaku i Roterdamit si "një orgji dhune".

Policia qëlloi të shtëna paralajmëruese dhe të shtëna direkte "sepse situata ishte kërcënuese për jetën", tha një zëdhënës i policisë për agjencinë e lajmeve Reuters. Qyteti u vendos në një gjendje të jashtëzakonshme dhe stacioni kryesor i trenit u mbyll si rezultat i dhunës.

Videot e postuara në mediat sociale treguan makinat e djegura të policisë dhe protestuesit që gjuanin me gurë policinë në rrugën kryesore tregtare të qytetit.

Holanda vendosi kufizime të reja të shtunën e kaluar pasi regjistroi numrin më të lartë të rasteve me COVID që nga fillimi i pandemisë. Masat nënkuptojnë se restorantet dhe dyqanet duhet të mbyllen më herët dhe ngjarjet sportive duhet të zhvillohen me dyer të mbyllura. Pas shpalljes së masave, demonstruesit u përleshën me policinë në Hagë.

Protestuesit në Roterdam shprehën mosmiratimin e tyre ndaj propozimeve të qeverisë për të futur në ambiente publike vetëm me vaksinim. Më herët të premten, qeveria ndaloi fishekzjarrët më 31 dhjetor për të dytin vit radhazi.

K.T./ReportTv.al
Komento

Komente

 • Vlora: 22/11/2021 14:10

  Prandaj nuk duhet me i lene shqiptaret neper bote hahahahha.. ishte mire bota....sa u futem ne loje ne sikur ka ndryshuar nje cik apo jo

  Përgjigju
 • Alb: 20/11/2021 11:52

  Plasi 97

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?