Programacion

E Hënë
12
Prill
E Martë
13
Prill
E Mërkurë
14
Prill
E Enjte
15
Prill
E Premte
16
Prill
E Shtunë
17
Prill
E Diel
18
Prill
E Hënë
19
Prill
E Martë
20
Prill
E Mërkurë
21
Prill
E Enjte
22
Prill
E Premte
23
Prill
E Shtunë
24
Prill
E Diel
25
Prill
Aktualitet

Radhë të gjata kamionësh në doganën e përbashkët Shqipëri-Kosovë, drejtuesit e mjeteve të tonazhit të rëndë presin me orë për të kaluar kufirin

7 Prill, 10:37| Përditesimi: 7 Prill, 10:47

Në doganën e përbashkët Shqipëri-Kosovë vazhdon kalvari i pritjeve për qindra automjete të tonazhit të rëndë dhe mallrave.

Drejtuesve të mjeteve u duhet të presin me orë, madje në disa raste edhe me ditë për të kaluar kufirin.

Shkak për këtë janë vonesat e procedurave doganore të Kosovës dhe skanimi i mjeteve. Kjo ndodhi edhe sot ku në pritje të skanimit dhe procedurave doganore për kalimin në Kosovë në pikën e kalimit kufitar të Vermicës u krijuan radhe kilometrike deri në fshatin Morin.

Edhe pse zënë pjesën më të madhe të shkëmbimeve tregtare Kosova dhe Shqipëria ende nuk po gjene një zgjidhje për të lehtësuar më tej procedurat në kufi.

Shumë herë është përfolur për ti dhënë zgjidhje përfundimtare kontrollit doganor në kufirin Shqipëri -Kosovë e për të krijuar lehtësira drejt minimizimit të problemeve, por gjithësesi në terren, ende ka shumë pune për tu bërë, e deri atëherë, pamje të tilla me prezencën radhëve kilometrike të mjeteve që transportojnë mallra do te jenë çdo dite.

M.Q.//ReportTv.al
Komento

Komente

  • nexhipi: 07/04/2021 12:17

    Rrofte shoku Albin MOLOTOVI dhe lopa Osmani, keta plera qe percane kombin... Ne mut shkofshi.... Njerez te trashe...

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni pro apo kundër anulimit të moratoriumit të gjuetisë premtuar nga Lulzim Basha?