Zëvendësministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov

Bota

Rusia paralajmëron për lidhjet e SHBA si bisedime mbi ngërçin e stafit të ambasadës

13 Tetor, 05:12| Përditesimi: 13 Tetor, 05:15

Rusia të martën paralajmëroi se lidhjet me Shtetet e Bashkuara u përballën me kërcënimin e "përkeqësimeve të reja" pasi bisedimet për numrin e personelit të ambasadës përfunduan pa ndonjë përparim.

Zyrtarët amerikanë të udhëhequr nga Departamenti i Shtetit numër tre Victoria Nuland u takuan në Moskë me zëvendësministrin e Jashtëm të Rusisë Sergei Ryabkov.

Shërbimet konsullore në Ambasadën Amerikane në Moskë janë penguar rëndë pasi Rusia e ndaloi misionin të punësojë staf lokal si pjesë e sanksioneve të paguara.

Ryabkov tha se bisedimet ishin "të dobishme", por theksoi se zyrtarët nuk kishin arritur të bënin përparim në funksionimin e misioneve, përfshirë vizat dhe rotacionin e personelit.

"Ka shumë pak përparim kur bëhet fjalë për pjesën thelbësore të problemeve që ekzistojnë," citoi agjencia e lajmeve Interfax Ryabkov të ketë thënë. "Ekziston rreziku i përkeqësimeve të reja."

"Amerikanët nuk po i kushtojnë vëmendje logjikës sonë ose kërkesave tona," shton Ryabkov.

Në një deklaratë më vonë të martën, Ministria e Jashtme Ruse tha se Moska nuk donte të përshkallëzonte tensionet, por paralajmëroi Uashingtonin kundër ndjekjes së mëtejshme të politikave "konfrontuese".

"Ne propozojmë heqjen e të gjitha kufizimeve që janë vendosur nga të dyja palët gjatë viteve të fundit," shtoi deklarata.Duhet të ketë fleksibilitet"

Në Uashington, Departamenti i Shtetit konfirmoi se nuk kishte ndonjë përparim, por tha se të dy palët ranë dakord të vazhdojnë bisedimet e nivelit më të ulët.

"Ne presim barazi në numrin e personelit dhe presim reciprocitet të vizave," u tha gazetarëve zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Ned Price.

"Duhet të ketë drejtësi, duhet të ketë fleksibilitet nga ana ruse nëse duam të arrijmë një marrëveshje të barabartë."

Senatorët amerikanë i kanë kërkuar Presidentit Joe Biden të kërcënojë me dëbimin e diplomatëve rusë pa përparim.

Shtetet e Bashkuara ankohen se Rusia kishte përfshirë personelin lokal, tani të shkarkuar, në mesin e numrit të diplomatëve amerikanë të lejuar në vend.

Të dy palët janë përfshirë në shumë mosmarrëveshje, përfshirë konfliktin në Ukrainë - për të cilin Ryabkov tha se nuk u diskutua.

Joe Biden ka rritur presionin ndaj Kremlinit që kur u bë president i SHBA në janar.

Në maj, Rusia zyrtarisht i përcaktoi Shtetet e Bashkuara një "shtet jomiqësor".

Nuland mbërriti të hënën për një vizitë tre-ditore që do të përfshijë bisedime me këshilltarin e Presidentit Vladimir Putin për politikën e jashtme Yury Ushakov, tha Kremlini.

E njohur për qëndrimin e saj të ashpër ndaj Rusisë, ajo u lejua të hynte në Rusi pavarësisht se më parë ishte vendosur në një listë sanksionesh. Në këmbim, Uashingtoni i dha një vizë amerikane një përfaqësuesi të Ministrisë së Jashtme Ruse.

G.MO/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?