Lifestyle

Sekreti që duhet të dini, marinimi perfekt i mishit të qingjit me përzjerjen e veçantë të disa erzave

26 Maj, 11:05| Përditesimi: 26 Maj, 11:10

Në takimin e përjavshëm me Sabina Sherifin në emisionin “Rreze Dielli” ajo tregoi në këtë rubrikë se si të marinojmë mishin e qingjit duke përdorur erzat dhe disa përzierje mjaft të mira të cilat do t’I japin gatimit të mishit të qingjit një shije të veçantë.

Ja se si mund ta përgatisni:

Erzat janë fara të thata ose edhe të freskëta sic është rozmarina që kanë një përdorim shumë të gjërë dhe si aromatizues dhe për mishin, dhe kanë një përdorim shumë të gjërë. Fillimisht nëqoftëse mishin e qingjit e kemi në copa atëherë do ta marinojmë rreth 4-5 orë duke I bërë fillimisht disa vrima, duke vendosur fillimisht limonin vajin dhe pastaj hudhrën dhe rozmarinën e freskët. ndërkohë që specat djegës mund ti vendosim gjatë kohës së pjekjes së mishit. Pra, nëse mishin e kemi në copa na duhet 4 deri në 5 orë. Nëse kemi një pjesë më të madhe të mishit për të marinuar atëherë do ta marinojmë në të njëjtën formë duhet të qëndrojë më gjatë.

Vendosim vajin, kripën, shtrydhim një limon I përziejmë së bashku me tel dore I vendosim dhe hudhrat e copëtuara dhe pastaj piperin do tja vendosim sipër bashkë me rozmarinën. Këtë salcë ia vendosim mishit të cilit I kemi bërë disa vrima më parë, ndërsa specat djegës ia shtojmë is garniturë gjatë pjekjes.

MC/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?