Programacion

E Enjte
20
Janar
E Premte
21
Janar
E Shtunë
22
Janar
E Diel
23
Janar
E Hënë
24
Janar
E Martë
25
Janar
E Mërkurë
26
Janar
E Enjte
27
Janar
E Premte
28
Janar
E Shtunë
29
Janar

Presidenti Erdogan dhe Volodymyr Zelenskyy

Bota

SHBA vë në lëvizje Turqinë për ndikimin rus në Ukrainë, Erdogan kritikon hapur Moskën

17 Nëntor 2021, 04:05| Përditesimi: 17 Nëntor 2021, 04:17

Marrëdhëniet e Ukrainës dhe Truqisë duket se janë lidhur ngushtë së fundmi, një dhurim dronesh nga Turqia ka inicuar një lidhje të re dypalëshe. Megjithatë, siç tregojnë faktet historike influenca ruse në Ukrainë është e lartë, si rezultat Rusia nuk e ka pritur mirë këtë startim negocimesh. Monitorimi amerikan paralajmëroi BE-në dhe veçanërisht Turqinë përmes NATO-s për një tentativë të rusëve për një lëvizje të mundshme ushtarake. Turqia, si një anëtare e NATO-s, ka kritikuar aneksimin e Krimesë nga Moska dhe ka shprehur mbështetje për integritetin territorial të Ukrainës. Shtetet e Bashkuara dhe Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara e shohin aneksimin si të paligjshëm gjithashtu.

Presidenti Recep Tayyip Erdogan diskutoi marrëdhëniet midis Turqisë dhe Ukrainës, si dhe zhvillimet rajonale, me homologun ukrainas Volodymyr Zelenskyy, thuhet në një deklaratë të Drejtorisë së Komunikimeve Presidenciale të martën.

Sipas deklaratës, në një bisedë telefonike të dy liderët biseduan për mjetet për të zgjeruar më tej lidhjet dypalëshe.

Telefonata erdhi në mes të paralajmërimit të Shteteve të Bashkuara se Rusia mund të planifikojë të pushtojë Ukrainën ndërsa Moska grumbullon forca në kufirin e saj perëndimor.

Kohët e fundit, zyrtarët amerikanë, përfshirë Sekretarin e Shtetit Antony Blinken dhe Pentagonin, kanë thënë se po monitorojnë nga afër ngritjen ushtarake, por Bloomberg raportoi se administrata e Biden ka shkuar një hap më tej dhe zyrtarisht paralajmëroi aleatët e Bashkimit Evropian për një ofensivë të mundshme ushtarake ruse.

Menjëherë pas paralajmërimit, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg paralajmëroi Rusinë të hënën se aleanca ushtarake perëndimore qëndron në krah të Ukrainës në mes të vendosjes së pazakontë të trupave ruse në kufijtë e Ukrainës.

Sipas OKB-së, luftimet midis forcave të qeverisë ukrainase dhe separatistëve pro-rusë në Donbass kanë parë më shumë se 13,000 njerëz të vrarë që nga viti 2014.

Rajoni është një nga burimet e shumta të fërkimit midis Rusisë dhe Ukrainës. Ndërkohë Rusia pak ditë më parë ka reaguar përmes një komunikate të publikuar mes tij dhe homologut francez Emmanuel Macron duke i bërë të ditur se SHBA-ja ndërhyn aty ku nuk duhet duke përdorur influencën në NATO. Monitorimet e cilësuara si provokime të hapura kanë nxitur edhe Macron të mbajë qëndrimin e tij në favor të Rusisë duke e ndërlidhur situatën ruse më prishjen e marrëdhënieve ekonomike me Astrualinë nga SHBA. 

G.MO/ReportTv.al
Komento
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?